„Rovná práva nejsou jen módní formulkou, ale v praktickém životě stále nedostiženou metou. A vůbec nejde o to, aby se muži chopili vysavačů nebo se zamilovali do přebalování. Jde o mnohem víc – aby ženy měly v různých etapách svého života stejné zázemí a stejné společenské perspektivy jako muži. Žena je například ohrožena na trhu práce hned v několika etapách svého života – když dostuduje, je pro zaměstnavatele jako potencionální matka neperspektivní; když přichází z mateřské, je neperspektivní opět, protože se předpokládá, že bude často doma s nemocnými dětmi. A když toto všechno zdárně překoná, je pro zaměstnavatele po 50. roce svého věku stará. Pokud vysledujete stejný trend u opačného pohlaví, pak je boj za rovná práva mužů a žen opravdu zbytečný,“ říká Romana Žatecká, předsedkyně krajské koordinační rady Sociálně demokratických žen Libereckého kraje.
Zdůrazňuje, že jedinou možnou cestou pro dosažení vyrovnaného postavení muže a ženy je masivnější účast žen na veřejném rozhodování. „Liberecký kraj v tomto směru opravdu není vzorem - zastupuje ho pouze jedna žena v Senátu, v Poslanecké sněmovně není žádná a v krajském zastupitelstvu je pouze 18 procent žen (tedy zhruba každý pátý zastupitel je ženského pohlaví).
Ze semináře vzešla rezoluce určená delegátům XXXIV. sjezdu ČSSD, v níž členky SDŽ požadují, aby na volebních kandidátkách byla žena na každém třetím místě. „Očekávám lítou bitvu, kdy zase uslyšíme ty stejné staromódní argumenty, jak ženy vlastně do politiky nechtějí, nebo se ty schopné prosadí rychle samy a kvóty nepotřebují, případně se neumějí prosadit vůbec. Je nejvyšší čas, aby i o Čech zavanul západoevropský trend a muži uvolnili veřejný prostor ženám. Pak se třeba podaří prosadit kvalitnější systém sociální péče o různé skupiny obyvatel nebo moderní služby pro zaměstnané ženy tak, aby v kterékoli etapě svého života mohly sladit svou profesní a rodičovskou roli,“ dodala R. Žatecká.
---
Pozn.: Autorka žije v České Lípě.