Den devátý
V sobotu jsme si dali pauzu, takže dalším pracovním dnem byla neděle. Přesněji: měla být. Slíben byl příchod řemeslníka, který ovládá elektriku, vodoinstalaci i plyn. V devět ráno však přišel elektrikář, který u nás nikdy nebyl a působil dost zmateně. Nakonec nám pouze sesvorkoval dráty, aby se uzavřel okruh a my mohli odzkoušet, jestli je vestavěná lednice v zásuvce. Byla, uf!
Neděle, neneděle, zavolali jsme majitele firmy a vyzvali ho, aby se přijel osobně podívat, jak žijí zaplativší zákazníci týden poté, kdy měla být kuchyň hotová, a také poslední adventní neděli.
Skutečně odpoledne přijel. Nejčastějším slůvkem bylo, že se omlouvá. Slíbil, že v pondělí nastoupí člověk, který nám energie zapojí. Působil seriózně, nešťastně a slíbil za zpoždění kompenzaci.
Den desátý
Desátý kuchyňský den začal pro manželku tím, že jela s linařem pro lišty. Linař, zedník a malíř v jedné osobě kromě položení lišt podruhé vymaloval. Také přilepil tři ze čtyř odpadlých dlaždiček na záchodě (odpoledne se manželce podařilo v prodejně na Slovance sehnat podobnou, takže možná i tato nehoda se podaří napravit).
Elektrikář bohužel nebyl tři v jednom, ale zvládl přidělat chybějící zásuvky, zapojit digestoř, zapalovač plynu i elektrickou troubu. Plynař - instalatér se neukázal za celé odpoledne, nebral telefony ani majiteli firmy. Byl nám přislíben jiný na následující den.
Prakticky celou noc manželka uklízela. Lino je skutečně nádherné, ale dřevo připomíná nejen vzhledem – je plné drážek, ze kterých se dostávají kapičky barev hodně nesnadno.
Den jedenáctý
Poprvé jsme v nové kuchyni vařili – vodu v rychlovarné konvici na ranní čaj. Plynař – instalatér měl přijet mezi jednou a třetí hodinou. Od půl třetí jsem myl okno, dveře a podlahu. V půl čtvrtý jsem byl v místnosti stále sám. Potom se konečně objevil ten, který rozhodoval, jestli budeme štědrovečeřet doma anebo využijeme krizový plán v podobě večeře u tchýně. Vše si proměřil a odjel nakupovat do OBI. Tam jsme zamířili i my s ženou, protože jsme se rozhodli nahradit mohutnou, sundanou a několika historickými nátěry poznamenanou garnýž obyčejnou tyčí.
Řemeslník pracoval do půl deváté. Po jeho odchodu vše fungovalo. Děti prubly troubu a daly si pozdní pizzu.
Když článek vychází, nakupuji suroviny na salát, klobásy a stromek. Definitivně jsme se rozhodli strávit Vánoce doma. Kuchyni však stále mnoho chybí – ani po více než devíti týdnech truhlář nezhotovil objednané sokly, stále ještě nemáme dva spotřebiče, plus nějaké maličkosti.
V anketě pod reklamami se můžete vyjádřit k praktické otázce týkající se podlahy v kuchyni. Vaše zkušenosti oceníme i v diskusi. Zejména nás zajímá, kdo rekonstruoval kuchyň vám a jaké máte s řemeslníky zkušenosti.
Starší díly naleznete zde, zde, zde a zde.