Saint-Nicolas je malé městečko v Belgii asi hodinu cesty od Bruselu. Právě tam, v jedné ze základních škol, se nás sešlo 10 učitelů z osmi různých škol, abychom připravili nový dvouletý projekt v rámci programu Comenius.
Každá škola reprezentovala jednu zemi EU: Belgii, Francii, Finsko, Litvu, Řecko, Kypr, Španělsko a samozřejmě Česko. Týden jsme diskutovali nad cíly i konkrétními body projektu, který ponese název: „Games without frontiers: another way for learning“.
Hry jsou součástí dospívání každého dítěte. Hrají děti v různých zemích rozdílné hry nebo jsou podobné? Mají stejné hračky? Jaké hry měli naši rodiče a prarodiče? To je jen pár otázek, na které se budeme snažit odpovědět. Naučíme se nové hry a dotkneme se témat jako jsou: fair-play, úloha rozhodčího nebo zvládání prohry. Hry jsou v poslední době také nedílnou součástí školní výuky a o naše zkušenosti se podělíme s našimi novými přáteli.
Dalšími velikým přínosem je procvičení cizích jazyků a to především angličtiny. I přesto, že anglický jazyk je komunikačním jazykem pro všechny body projektu, bude prostor i na procvičení francouzštiny, která se také na naší škole vyučuje. Nejen to, děti dostanou příležitost seznámit se i s ostatními jazyky. Jak vypadá finština? A jakým jazykem se mluví na Kypru nebo v Litvě? Všem také představíme češtinu.
Nejlepší způsob, jak poznat naše nové přátele a nechat se inspirovat rozdílnými vyučovacími metodami, je navštívit je. Čekají nás návštěvy škol nejen učitelů ale i žáků. Výjimečným zážitkem bude možnost vyzkoušet si na těchto školách učit. Stejně tak přivítáme několik zahraničních učitelů i žáků na naší škole, aby nám pověděli o své zemi, městu, tradicích i škole.