Naše cesta, v rámci programu Erasmus+, směřovala poslední lednový týden do Finska. Počasí, které nás doprovázelo, bylo opravdu polární. Teploměr klesal až k -30 stupňům pod nulou. V prvních dnech našeho pobytu jsme zažili také nádherné zatmění měsíce.
Finsko je úžasná země, na každém kroku vás doprovází lesy, divoká a neporušená příroda. Finsku se přezdívá „země tisíců jezer“. Možná víte, že z Finska pochází i Ježíšek, který se ve Finsku jmenuje Joulupukki. Sídlí poblíž hlavního města finského Laponska, Rovaniemi, přímo na polárním kruhu.
Městečko Nivala, kde se nacházela naše partnerská škola, leží v provincii Severní Pohjanmaa a žije zde asi 11. tis. obyvatel. Ve škole panovala velmi příjemná atmosféra. Poznali jsme všechny učitele a mohli se celý týden seznamovat se způsobem výuky v malé vesnické škole.
Největší zajímavostí pro mě bylo pracovní vyučování. Zaujaly mě perfektně vybavené dílny a aktivity, které se tu odehrávají již s dětmi od 1. třídy. Ve Finsku je velmi rozvinutý papírenský a dřevozpracující průmysl, proto se děti učí již na prvním stupni pracovat ve skvěle vybavených dílnách. Obdivuhodná je práce dětí se dřevem. Mohli jsme vidět již vyrobený tradiční finský hudební nástroj kantele.
Finské děti tráví přestávky venku. Tam odpočívají nebo si povídají. Mají také k dispozici hřiště a sportoviště. Nikde jsem neviděla dozor. Děti jsou velmi samostatné a ohleduplné jeden k druhému. Učitel je pouze takový zprostředkovatel a je přirozenou autoritou. Kombinace skvělého vzdělání a poctivosti zřejmě stojí za vznikem řady světově známých firem, napři NOKIA nebo FISKARS.
V rámci projektu jsme měli možnost navštívit i ukázky hodin učitelů z Polska, Španělska - Baskicka a Litvy. Byla jsem pyšná na skvělou jazykovou úroveň našich dětí. Bezvadně se zařadily do výuky, dokázaly komunikovat se svými hostiteli a všemi učiteli. Děkuji Základní a Mateřské škole Klíč za úžasný pracovní ale i životní zážitek v tak přátelské a pohostinné zemi, jakou je Finsko.
Mgr. Pavlína Štěpánková
______________________________________________________
Již je to několik dní, co jsme se společně s dětmi vrátili z týdenního setkání a pobytu ve Finsku, Nivala. Nebylo to jen tak obyčejné setkání. Naše škola Klíč s.r.o. je několik let součástí projektu Erasmus plus, který je zaměřen na realizaci výměnných pobytů, stáží žáků, studentů a učitelů do partnerských škol v zahraničí.
Musím říci, že jsem „nováčkem“ v tomto projektu a byla jsem velmi ráda, že jsem dostala možnost, zúčastnit se tohoto meetingu. Vše bylo pro mne nové. Návštěva této země byla mým velkým přáním a výzvou. Nikdy jsem do této části světa necestovala, a proto byly mé pocity přinejmenším různorodé. Vše se změnilo po příjezdu a ubytování v rodině, kde všechna moje nejistota opadla. Vřelé přijetí, nejen dětí, ale i nás pedagogů bylo velice milé.
Od prvního dne, jsme každou cestou do školy, obdivovali nádhernou krajinou, zamrzlá jezera a nekonečné lesy. Pokaždé bylo na co koukat a tak nám cesta rychle utíkala.
Vzdělávací systém ve škole, kterou jsme navštěvovali po celý týden, je zaměřen na kvalitu, efektivitu, rovnost a důvěru. Výuka probíhala ve třídách nebo dílnách. Děti ve Finsku tráví hodně času o přestávkách venku a to za každého počasí. Pracují v různých projektech, mezi učitelem a žákem je naprostá důvěra a žáci tak odvádí dobrou práci. Pracují převážně samostatně nebo ve skupinách.
Byla jsem na několika hodinách v různých ročnících a viděla jsem, jak děti samostatně pracují a učí se odpovědnosti za svou práci. Také se mi moc líbilo spojování předmětů, dílny, kde opracovávají žáci různé materiály a snaží se o to, aby věci, které vytvoří, byly funkční. Individuální přístup pedagoga, přirozené objevování nových věcí a znalostí, kladný přístup dětí k práci a mnoho dalších zajímavých zkušeností, které jsou pro mne velkým přínosem.
Jsem poctěna a potěšena, že jsem mohla být součástí tohoto projektu a přála bych tuto zkušenost všem pedagogům.
Jana Tichá