Dnes je 23. 11. 2024
svátek má Klement

Seminář představí membránové technologie na gymnáziu

O tom, co je membrána, membránové separační procesy, palivový článek či membránová platforma a Membránové inovační centrum se dozvědí studenti českolipských středních škol. V pátek 14. června od 9 hodin se na českolipském gymnáziu koná informační seminář s názvem „Membránové procesy – technologie 21. století“.

Seminář, kterého se zúčastní přibližně padesát zájemců, bude rozdělen na teoretickou a praktickou část.

Teorie i chemické pokusy

Kromě poznatků o membránových procesech a jejich využití v běžném životě získají studenti informace o možnostech studia na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, což ocení zejména studenti vyšších ročníků. Zájemci se rovněž dozvědí o pracovních možnostech holdingu MEGA ve Stráži pod Ralskem, který svou činnost zaměřuje nejen na výrobu iontově výměnných membrán, dodávky technologických celků, ale i na výzkum a vývoj membránových procesů realizovaný ve společnosti MemBrain s.r.o. či v nově budovaném Membránovém inovačním centru. Uplatnění zde mohou najít vysoce specializovaní vědecko-výzkumní pracovníci, konstruktéři či technologové, ale i dělnické profese. To činí z celého holdingu velmi perspektivního zaměstnavatele.

Praktická část semináře představí zábavnou formou chemii a chemické procesy, a to pod vedením lektorů z Vysoké školy chemicko-technologické. Prezentovány budou experimenty s kapalným dusíkem, demonstrována bude přeměna solární energie na energii elektrickou pomocí fotovoltaických článků nebo princip palivového článku H2/O2 a mnoho dalších zajímavých pokusů z cyklu VŠCHT „Hodina moderní chemie“. Chybět nebude ani ukázka aplikace membránových procesů v provozu – laboratorní jednotka pro elektrodialýzu.  

Umělá ledvina, zpracování syrovátky nebo odsolování mořské vody

K prudkému rozvoji membránových procesů došlo v druhé polovině minulého století z  energetických a ekologických důvodů. Ve srovnání s klasickými separačními procesy, jako jsou destilace, extrakce nebo sorpce, jsou membránové procesy v mnohých případech rychlejší, účinnější a energeticky výhodnější. Největší využití nacházejí v chemickém, potravinářském, petrochemickém, farmaceutickém a elektrotechnickém průmyslu, ve zdravotnictví, ochraně životního prostředí a energetice. Mezi nejznámější aplikaci patří umělá ledvina (hemodialýza). S membránovými procesy se setkáváme denně i v běžném životě například při čištění odpadních vod, zakoncentrování ovocných šťáv a džusů, zpracování mléčné syrovátky, získávání dusíku separací vzduchu, zpětné získání přírodních látek, bílkovin a enzymů, odsolování mořské vody a mnoho dalších.

Výroba membrán a inovační centrum ve Stráži pod Ralskem

Výzkum a výroba membrán mají na Českolipsku dlouholetou historii, která sahá až do roku 1975. V tomto roce byly v rámci Československého uranového průmyslu (ČSUP) zřízeny Ústřední laboratoře ČSUP, které se později přetransformovaly do Výzkumného a vývojového ústavu ČSUP. V roce 1992 byl v rámci kuponové privatizace iniciován vznik MEGA a.s. ve Stráži pod Ralskem. V oboru membránových technologií nabízí MEGA a.s. komplexní program zahrnující výzkum, vývoj a výrobu membrán značky RALEX, výrobu membránových zařízení, a dodávku kompletních technologických celků. Výzkumnou, vývojovou a inovační činnost zajišťuje její dceřiná společnost MemBrain s.r.o., která svou činnost zaměřuje na základní a aplikovaný výzkum a další inovační aktivity v oblasti membránových procesů a zejména na přenos poznatků vědeckého výzkumu do komerční praxe. V letošním roce bude ve Stráži pod Ralskem otevřeno Membránové inovační centrum, zaměřené na aplikace membránových separačních procesů v různých průmyslových odvětvích.

Organizátorem semináře je Česká membránová platforma (CZEMP) sídlící v České Lípě, která sdružuje odborníky a významné subjekty zaměřené na výzkum, vývoj a realizaci membránových operací. V současnosti má technologická platforma 21 členů z průmyslové a akademické sféry, mezi které patří např. MEGA a.s., MemBrain s.r.o., ČEZ a.s., Vítkovice Power Engineering, Diamo s.p., VŠCHT Praha, Technická univerzita v Liberci nebo Ústav makromolekulární chemie AV ČR. Cílem platformy je rozvoj a popularizace membránových procesů, pořádání vzdělávacích akcí pro laickou i odbornou veřejnost, vydávání odborných publikací a propojení výzkumných, vzdělávacích, inovativních a průmyslových subjektů a státní správy na poli membránových procesů. Seminář se koná v rámci projektu „Akcelerace rozvoje membránových procesů prostřednictvím spolupráce v tematicky orientované síti“ spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Více informací o projektu, činnosti, aktivitách a členech CZEMP najdete na www.czemp.cz.

Jan Šmíd, Česká membránová platforma

 

 

PROGRAM SEMINÁŘE „MEMBRÁNOVÉ PROCESY – TECHNOLOGIE 21. STOLETÍ“:

9:00 - 9:45           Úvod, přivítání účastníků (Ing. Luboš Novák, CSc., generální ředitel MEGA a.s.)

Aktivity České membránové platformy o.s. (Bc. Jan Šmíd, CZEMP)

                Představení společnosti MEGA a.s. a MemBrain s.r.o. (Ing. Aleš Černín, Ph.D., MemBrain s.r.o.)

9:45 - 10:15         Možnosti studia na VŠCHT (Ing. Martin Strejc, VŠCHT)

10:15 - 11:00      Úvod do membránových procesů (doc. Ing. Milan Šípek, CSc., VŠCHT)

11:00 – 11:15     Přestávka

11:15 - 12:15      Laboratorní pokusy: „Moderní chemie“ (VŠCHT), elektrodialýza (MemBrain s.r.o.)

12:15 – 12:45     Aplikace membránových procesů (Ing. Aleš Černín Ph.D., MemBrain s.r.o., )