Tvůrci deseti nejlepších výtvarných děl vztahujících se ke stoletému výročí republiky se sešli 17. prosince 2018 na krajském úřadě. Střední školy se zapojily do výtvarně-historické soutěže „Má vlast v proměnách století“, kterou vyhlásil resort školství. Každá ze škol výtvarně zpracovala dva roky života republiky. Deset nejlepších děl bylo vybráno a oceněno drobnou finanční odměnou.
„Na poradě ředitelů příspěvkových organizací v září 2017 si každý z ředitelů vylosoval dva roky ze století republiky. Studenti společně s učiteli dějepisu a výtvarné výchovy zpracovali zcela originálně významné události daných let,“ uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti. „Všechny práce byly zajímavé a dobře zpracované. Vybrat nejlepších deset bylo velmi obtížné a někdy rozhodoval dojem, který dané práce vyvolaly,“ dodal.
Jedinými podmínkami pro zpracování výtvarných děl byl formát A1 na výšku a termín dodání. Vše ostatní záviselo na fantazii a dovednostech tvůrců. Liberecký kraj ocenil vybrané školy částkou 5.000 korun. „Některé školy zvolily ztvárnění jedné významné události v daném roce a jiné využily vyčleněný prostor k představení vícero podstatných dějových zlomů,“ dodal Leoš Křeček, vedoucí odboru školství, mládeže, tělovýchovy a sportu. V říjnu kraj uspořádal výstavu „Má vlast v proměnách století“, která byla k vidění v Home Credit Aréně v Liberci jako součást tradičního veletrhu vzdělávání a pracovních příležitostí EDUCA.
Vítězné práce:
1921 – Gymnázium F. X. Šaldy v Liberci. Autor Max Stejskal výtvarně znázornil prolínání české a německé historie na konci první světové války.
1928 – Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola Turnov. Jiří Plášil, který se s mottem „Žít tak, aby svět byl básní“ zaměřil na toto období jako na šťastné období průmyslového a společenského rozkvětu Československa se zdůrazněním na spolek Devětsil.
1943 – Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická v Liberci. Klára Kučerová zaměřila svou práci na operaci Antimony a zachytila tak vlastenectví a hrdinství lidí, kteří aktivně bojovali proti fašismu.
1950 – Vyšší odborná škola mezinárodního obchodu a Obchodní akademie Jablonec nad Nisou. Barbora Čvančarová, Anna Kadlecová se zaměřily na život a osud Milady Horákové.
1962 – Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola Nový Bor. Jakub Dlabola, Lucie Duchoslavová, Eliška Krčálová, Irena Krenková, Stella Šinková, Natálie Novotná, Barbora Skálová, Lucie Žuchová, Pavlína Třísková, Lucie Chramostová pojali své dílo jako souhrn významných a zajímavých událostí dvaašedesátého roku jako období nástupu totalitní moci, kolektivizace a vzniku StB.
1975 – Gymnázium Česká Lípa. Barbora Hluštíková, Nina Jeřábková zaměřily svou pozornost na období normalizace prostřednictvím událostí v očích tehdejšího prezidenta Gustáva Husáka.
1983 – Střední škola řemesel a služeb Jablonec nad Nisou. Nikola Bataková, Alena Jargašová, Veronika Duchková, Denisa Zajíčková, Eliška Bělková, Stanislava Oplištilová představily ve svém projektu Jizerské ticho jako symbol krásy Jizerských hor.
1992 – Střední odborná škola Liberec. Lucie Šimůnková, Marek Fíla, Valentýna Haasová, Adéla Lábková připomněli technikou linorytu významný zlom českých a slovenských dějin – rozdělení republiky.
2001 – Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola Liberec. Zaměstnanci, žáci a studenti školy pojali úkol velkolepě a společnou fotografií znázornili sčítání lidí, domů a bytů.
2017 – Gymnázium Mimoň. Jan Bartoň, Vít Hladík, Michaela Horáčková, Tomáš Homza, Jiří Halbych zachytili ironickou formou současnou rozpolcenost politické scény.