Tomáš Novotný už na čtyři celostátní kola. Fotografie ze dne otevřených dveří i projektového dne se ZŠ Špičák. Druzí v celostátním Fyziklání. Výsledky dalších soutěží – od zeměpisu po recitaci.
Poměrně významnou aktivitou je Den otevřených dveří. Pro návštěvníky se snažíme připravit nejen informace o studiu a přijímacím řízení, ale i pestrý doprovodný program představující aktivity spojené s jednotlivými vyučovacími předměty. Pro příchozí byla i letos připravena prohlídka školy v doprovodu studentů (především z oktávy A). Odpoledne přibyly ještě metodické bloky zaměřené na řešení různých typů testových úloh z matematiky a českého jazyka pod vedením zkušených vyučujících.
Informace o soutěžích nelze začít jinak výčtem dalších úspěchů Tomáše Novotného, žáka třídy VIII. A. Tento nadaný student absolvoval národní kolo chemické olympiády, kde skončil mezi 40 soutěžícími na 16. místě.
Nejčerstvější zprávou je, že Tomáš Novotný zvítězil v minulých dnech také v matematické olympiádě v kategorii P (tedy v programování) a postupuje letos po matematice, fyzice a chemii již do svého čtvrtého celostátního kola!!!
Dalším velkým úspěchem našich žáků je celostátní turnaj družstev ve fyzice nazvaný Fyziklání. Tým ve složení Tomáš Novotný, oktáva A, Radek Mahdal, 3. A, Vojtěch Volf, septima A, Cedrik Horčička, septima B, a Jan Kytka, kvinta A, dosáhl historicky zatím nejvyššího umístění – totiž 2. místa v celorepublikové konkurenci.
6. 2. proběhla dvě okresní kola. První soutěží byla olympiáda v českém jazyce, kde jsme uspěli v kategorii pro základní školy – zde zvítězil Ondřej Vosála z kvarty A – i v té středoškolské, kde se o prvenství podělili Klára Bednaříková z 2. A, Petr Paulík z kvinty B společně se studentkou z obchodní akademie. Podobný úspěch jsme zaznamenali také v okresním klání mladých recitátorů – v kategorii jednotlivců do 17 let byla Bára Zákutná ze sexty B druhá, ve vyšší kategorii zvítězila Klára Teplá ze septimy B. Prvenství si odnesl i herecký a recitační kroužek s pásmem veršů J. S. Machara.
Školním kolem odstartovala i chemická olympiáda těch nejmladších. Klukům z kvarty A, Ondřeji Vosálovi, Vilému Hronovi a Petru Velíkovi, vypálila rybník Tereza Baštová z kvarty B. Nicméně všichni čtyři postupují do okresního kola a bude zajímavé sledovat odvetu.
Školní kola proběhla v konverzační soutěži v angličtině, a to ve dvou kategoriích. Zájem žáků o tuto soutěž je vždy značný a nejinak tomu bylo i letos. Sítem je vždy část poslechová, po níž do další – konverzační části postoupí vždy jen ti nejlepší. v kategorii prim a sekund si nejlépe vedli Petra Zapalačová a Radim Fojtů, oba ze sekundy A.
V kategorii tercií a kvart bylo pořadí následující: 1. místo: Alena Brabencová, kvarta A, 2. místo: Anna Šulcová, kvarta A. Všichni výše uvedení žáci nás budou reprezentovat v okresním kole této soutěže.
Další soutěž - Mladý Demosthenes, respektive regionální kolo soutěže v umění komunikace, proběhlo v úterý 4. 2. 2014 v Liberci na Technické univerzitě. Naši studenti výrazně uspěli ve svých kategoriích. 1. místo a postup do dalšího kola získal Ondřej Janoušek ze sexty A, Viktorie Pechrová ze sekundy a Filip Švácha ze septimy B obsadili 2. místa, 3. místo porota udělila Kateřině Walterové z tercie A.
Oblíbená je u nás ve škole také zeměpisná olympiáda. V kategorii A (prima) i v kategorii B (sekunda) se zúčastnila vždy celá třída, do kategorie C společné pro žáky tercií a kvart se zapojilo 22 studentů, celkový počet byl 78 žáků z nižších tříd gymnázia. První dva z každé kategorie, tj. Hluštíková Bára, Pelda Miroslav, Slavíková Jana, Zátka Josef, Vosála Ondřej a Bínová Andrea, budou v úterý 18. 2. reprezentovat naši školu v okresním kole.
O týden později čekaly nesnadné úkoly na žáky vyšších tříd (kvinty až oktávy, 1. A až 4. A) gymnázia, kteří tvoří jedinou kategorii D. Sladké odměny i věcné geografické ceny si v konkurenci 33 žáků nakonec odnesli Martin Chýle, Cedrik Horčička a Petr Fišer. I oni budou zastupovat českolipské gymnázium v okresním kole.
Úterý 11. 2. patřilo několika akcím. Pro žáky ZŠ Špičák připravili naši učitelé chemie projektový den. Čtyřicet žáků této partnerské školy si mohlo vyzkoušet práci s byretou či elektrolyzérem, zjišťovat, který mycí prostředek je nejlepší nebo jestli je více znečištěná stojatá či tekoucí voda.
Na krajské kolo přeboru družstev v šachu zamířili i naši čtyři studenti. Jiří Liška, Tomáš Kučera, Simona Jínová a Petr Fuka obsadili nakonec v kategorii středních škol v konkurenci 10 týmů pěkné 3. místo a přivezli bronzové medaile.Všichni čtyři se vzácně shodně podíleli po 5 bodech na svém celkovém zisku. Úspěch je o to větší, protože Jirka Liška ze sekundy a Petr Fuka z tercie věkově patří ještě mezi mladší.
Zapojili jsme se také do celostátní soutěže "Mi ciudad favorita", jejímž cílem bylo představit město z některé španělsky mluvící země. Soutěžící si nejprve museli sami vyhledat a nastudovat potřebné informace, tyto zpracovat do podoby prezentace a také si samozřejmě připravit průvodní slovo na 3 až 5 minut. To vše ve španělském jazyce, který u nás ve škole vyučujeme jako nepovinný předmět.
Samotná soutěž proběhla v útulných prostorách divadla pražského Gymnázia Nad Alejí. Porota hodnotila nejen mluvený projev soutěžícího, ale také zpracování prezentace v PowerPointu a zvládnutí vlastní projekce na PC. Naši školu reprezentovaly Alena Brabencová (kategorie ZŠ a nižší stupeň gymnázií) a Michaela Plechatá (kategorie SŠ).
Úspěch jsme v tento den zaznamenali též v okresním kole konverzační soutěže v německém jazyce - Petr Paulík z kvinty B obsadil 1. místo a Prokop Bret z druhého ročníku 3. místo.
Ve čtvrtek 13. 2. soutěžili žáci prim a sekund o postup do okresního kola recitační soutěže. Výsledky jsou následující:
1. místo: Viktorie Pechrová, II. A
2. místo: Nina Jeřábková, I. A
3. místo: Aneta Procházková, II. A
V okresním kole v Novém Boru nás budou zastupovat Viktorie Pechrová a Nina Jeřábková, Aneta Procházková je náhradník.
Školní kolo proběhlo též v biologické olympiádě kategorie D (prima, kvarta). Do okresního kola postupují studentky, které se umístily na 1. – 4. místě. Jsou to:
1. Sztoláriková Adéla (II. A)
2. Myslíková Lucie (II. A)
3. Rychtaříková Martina (I. A)
4. Bianka Lusková (I. A)
Opět pro žáky nižšího stupně gymnázia byl v týž den připraven zajímavý hudební pořad. Byl zaměřen na hudební nástroje a jejich zvuk. Účinkující odborník je studentům ukázal, představil, hrál na ně a ukazoval jim, jak zní v různých hudebních stylech. Žáci měli i možnost si na ně zahrát, což s radostí přijali. Dále studentům vysvětloval, jak to funguje v nahrávacích studiích a jak se dá pracovat s jednotlivými zvuky nástrojů, hlasů a i s různými zvuky kolem nás.