Dnes je 26. 11. 2024
svátek má Artur

iGymnázium Česká Lípa (47. a 48. týden roku 2013)

V Bobříku informatiky jsme byli dobří.  Úspěchy v Logické a Ekologické olympiádě. Naši žáci chtějí certifikáty z francouzštiny. Další skupina na Laterně Futuri. Skončil projekt MfD.

Ve dnech 11. – 15. listopadu 2013 se uskutečnilo již 6. kolo soutěže Bobřík informatiky. Celkem se jí zúčastnilo 34454 soutěžících z 373 škol z celé České republiky. Soutěž probíhala prostřednictvím online testů v pěti kategoriích: mini (1. stupeň ZŠ), benjamin (6. – 7. třída ZŠ), kadet (8. – 9. třída ZŠ), junior (1. – 2. ročník SŠ) a senior (3. – 4. ročník SŠ). Z Gymnázia Česká Lípa se soutěže zúčastnilo 245 žáků ve třech kategoriích. 51% účastníků byli úspěšní řešitelé, průměrný počet úspěšných řešitelů v ČR je 24%. 32 účastníků se dostalo na přední místa v rámci ČR. Úspěšným řešitelem byl každý soutěžící, který získal 150 bodů a více. Průměrný počet získaných bodů na GČL byl 153.

Srovnání úspěšnosti:

Nejvyšší počet bodů na škole získali žáci Dominika Tichá a Lukáš Volf ze sekundy, oba 224. Třetí nejvyšší počet bodů získala Marie Barkmanová ze třídy 2. A. Ze tříd nejlépe dopadla třída sexta B s průměrným počtem bodů 175.

V pondělí 18. 11. se ve škole poprvé konalo školní kolo lingvistické olympiády. Zúčastnilo se jí 19 studentů ze všech ročníků vyššího stupně gymnázia. Soutěž nebyla vůbec o znalostech z oblasti lingvistiky (jak by mohl samotný název napovídat), ale o schopnosti analyticky a logicky myslet a kombinovat a umět si poradit s exotickými nebo umělými jazyky a systémem jejich komunikace. Soutěž všichni účastníci hodnotili jako zajímavou a netrpělivě budou očekávat výsledky.

Jak jsme již informovali, naši žáci se zúčastnili projektu „Studenti čtou a píší noviny“, který pořádal jeden z našich nejčtenějších denních tisků MF DNES. Studenti měli za úkol vyjádřit se v článcích ke třem zadaným tématům, která byla postupně vyhlašována a týkala se voleb, školství a globalizace. Akce se zúčastnily třídy VII. A  a VI. B a jedna studentka VIII. A. Projekt byl ukončen a během šesti týdnů do redakce MF DNES došlo z celé republiky celkem 12 741 esejů, redakce vybrala 367 nejlepších, které se dostaly na stránky novin, a 56 mladých autorů odměnila knihou. Jsme rádi, že mezi oceněnými byly i naše studentky Tereza Kameníková a Adéla Česenková. Jejich příspěvky si můžete přečíst zde:

Tereza Kameníková:

http://zpravy.idnes.cz/studenti-ctou-a-pisi-noviny-tereza-kamenikova-f4u-/studenti.aspx?c=A131109_060502_studenti_lpo

Adéla Česenková:

http://zpravy.idnes.cz/studenti-ctou-a-pisi-noviny-adela-cesenkova-fe6-/studenti.aspx?c=A131025_061722_studenti_lpo

Autory dalších článků zveřejněných v novinách jsou Jan Drastík, Gabriela Lotová (VII. A), Adam Říha a Barbora Zákutná (VI. B).

 Příspěvky našich dalších studentů redakce zveřejnila na blogu:

http://zpravy.idnes.cz/studenti.aspx?y=studenti/studenti-ctou-a-pisi-noviny-2011-jaro-archiv.htm

Ve středu 20. listopadu proběhlo oblastní kolo Ekologické olympiády, kterého se zúčastnilo 6 družstev z gymnázií a 28 ze základních škol. Družstvo ve složení Petr Velík (IV. A), Adéla Hozáková (IV. A) a Nicolette Schelzigová (III. B) získalo nejvíce bodů ze všech 34 družstev a obsadilo 1. místo. Na místě druhém se ztrátou 1,5 bodu skončilo také družstvo z naší školy, jehož členy byli Vilém Hron, Ondřej Vosála a Vojtěch Svoboda (všichni IV. A). Družstva připravovala Mgr. Lenka Tulková.

V rámci projektu TechUp  se naše škola stala metodickým centrem pro biologii a pro zeměpis. Ve dnech 21. a 28. 11. proběhla první metodická setkání a my doufáme, že tak byla úspěšně nastartována intenzivnější spolupráce mezi učiteli těchto předmětů z různých škol.

Hlavním hostem biologického odpoledne byl Ing. Libor Kunte, Ph.D., ředitel Střední školy zahradnické a zemědělské Děčín - Libverda. Povyprávěl o své třítýdenní cestě na Kubu, přičemž se zaměřil především na botanické zajímavosti „Ostrova svobody“.

Stylové bylo i občerstvení, jemuž vévodil kubánský dort. Hosté si odnesli i stylový suvenýr – plod kokosové palmy.

Od neděle 24. listopadu absolvovalo 20 žáků ze sexty A a B další projektový týden v rámci projektu Lanterna Futuri. V německém Grosshennersdorfu a polském Niedamirowe rozvíjeli v různých dílnách své představy utopie. Hudba, text, výtvarné umění, divadlo a fotografie, to byla média, která využili. Více o atmosféře ve fotografiích a v krátkém videu.

 

Letos se naše gymnázium zařadilo ke školám, kde lze skládat zkoušky za účelem získání certifikátu Delf z francouzského jazyka (v Libereckém kraji jsou takové pouze tři).  Ve dnech 25., 26. a 28. listopadu probíhaly poprvé v historii školy zkoušky v rámci této certifikace, a to v úrovních A1, A2 a B1. Zkoušek se zúčastnilo sedm žáků naší školy a též dva zájemci o tento certifikát z Gymnázia Mimoň. Navíc jedna naše studentka usiluje o dosažení úrovně B2, zkoušky ovšem musela konat v Liberci. Výsledky našich žáků budeme znát příští týden.

Naše gymnázium se zapojilo do projektu Young MEPs for Democracy, sedm studentů z vyššiho gymnázia se  od 6. dubna do 12. dubna 2014 zúčastní simulace zasedání pracovní skupiny Evropského parlamentu v Lotyšsku. Po sedm dnů 74 mladých lidí ze šesti rozdílných evropských zemí přednese své návrhy týkající se ožehavé otázky sociální inkluze. Z každé země budou během hlasování vybráni dva zástupci, kteří se zúčastní opravdového zasedání pracovní skupiny zaměřující se na řešení tohoto problému v Bruselu.

Gymnázium v České Lípě se stalo druhým českým partnerem projektu spolu s občanským sdružením Tmelník.

A na závěr ještě jeden výrazný úspěch: celostátní finále Logické olympiády proběhlo 25. 11. 2013 v Míčovně Pražského hradu. Do nejvyšší kategorie C se bezchybným řešením krajského kola nominoval i náš Tomáš Novotný z VIII. A. Mezi 65 soutěžícími této kategorie obsadil vynikající 4. místo.