Úspěchy v atletickém Corny cupu. Evropský den jazyků. Certifikát z francouzského jazyka. V Praze v Muzeu Franze Kafky či na Vědeckém jarmarku.
Corny cup
První měsíc nového školního roku na středních školách žije atletikou. V letošním září probíhal již 32. ročník CORNY středoškolského atletického poháru. Naše škola se této soutěže pravidelně účastní.
19. 9. 2013 se uskutečnilo okresní finále na českolipském atletickém stadionu u Ploučnice a družstva dívek i chlapců Gymnázia Česká Lípa si výhrou zajistila postup do krajského finále, které se konalo 25. 9. 2013 v Turnově. V pěkném prostředí Městského atletického stadionu L. Daňka se sešla nejlepší atletická družstva středních škol a učilišť Libereckého kraje. V kategorii chlapců soutěžilo celkem devět družstev, dívčích družstev bylo osm.
Všichni soutěžící se snažili podat co nejlepší výkon, každý bod byl důležitý pro celkový výsledek. Družstvo dívek podle konečného počtu bodů získalo velmi pěkné 3. místo, chlapci obsadili místo 4.
Gymnázium reprezentovali:
Družstvo dívek:
Gabriela Daníčková, Tereza Hrochová, Petra Joslová, Ester Švrčinová, Lucie Havlová, Nikola Horčičková, Lucie Cháberová, Karolína Siberová, Adriena Turková, Jana Václavíková
Družstvo chlapců:
Hynek Bárta, Tomáš Bui, Jan Mitáč, Josef Adámek, Jakub Studenovský, Filip Švácha, Martin Janoušek, Tomáš Karlík, Filip Běla, Ondřej Olšar
Fotografie: Filip Švácha
Evropský den jazyků
Pro studenty vyššího gymnázia byla připravena tříhodinová akce, jejímž prostřednictvím si ve čtvrtek 26. 9. v rámci Evropského dne jazyků mohli připomenout, proč je důležité studovat cizí jazyky, jaké možnosti se jim se znalostmi jazyků otevírají, a dále se dozvědět spoustu zajímavých informací o studiu a pobytech v cizině díky zkušenostem našich bývalých i současných studentů a hostů. Zástupců Britské rady se dále mohli vyptat na cokoli, co souvisí se zkouškami a certifikáty v angličtině, zástupců Fulbrightovy komise pak na možnosti a financování studia v USA. Současně si v rámci této akce mohli zažádat o kartu ISIC či zakoupit revalidační známku na další rok.
Přehled jednotlivých aktivit a prezentací, z nichž si žáci podle svého zájmu mohli v průběhu akce vybírat:
· Jazyky v EU a jejich tlumočení - M. Uková
· A Month in Oxford, UK - B. Dršková, A. Česenková
· Informace o Lanterně Futuri - J. Studenovský, Š. Hejl, J. Drastík
· A Year Abroad - J. Skočdopole (Čína), F. Heřman (the USA)
· Exams and Certificates in English - British Council
· Life and Education in Brazil vs CR - Luan Checchia Goncalves
· Zájezd do Paříže, Francie - A. Selingerová, M. Michalová
· Zkušenosti se stud. pobytem v UK a ve Francii - G. Daníčková, M. Lišková
· Pobyt v Ettalu, Německo - Z. Kroulíková, O. Schmid
· Prezentace o možnostech studia v USA - Fulbright Comission
· Nabídka četby v angličtině
Připomenutí Evropského dne jazyků proběhlo velmi příjemně a úspěšně. A co zaujalo nejvíce? Kromě velmi užitečných prezentací našich hostů - z Fulbrightovy komise a Britské rady to jednoznačně byla prezentace F. Heřmana a H. Skočdopoleho o roce stráveném v USA a v Číně, dále Luanova prezentace o Brazílii, plné učebny jsme také zaznamenali na prezentacích o Oxfordu (B. Dršková, A. Česenková), Ettalu (O. Schmid, Z. Kroulíková) i Paříži (A. Selingerová, M. Michalová). Motivační prezentace o Lanterně Futuri (J. Studenovský, Š. Hejl, J. Drastík) měla také početné posluchače, stejně jako velmi zajímavá přednáška M. Ukové o tlumočnictví a jazycích v Evropské unii. Spokojeni byli i naši hosté, kteří se prý s podobným typem oslavy dne jazyků dosud nesetkali a velmi ocenili její úroveň.
Příjemnou a vstřícnou atmosféru plnou skutečného zájmu a zaujetí dokumentují též fotografie a video z naší akce.
Zatímco pro starší studenty probíhal v rámci Evropského dne jazyků speciální program, žáci nižšího stupně si tento den připomínali v rámci svých vyučovacích hodin, zejména v hodinách anglického jazyka.
Kvarta A se seznámila se svým novým časopisem v anglickém jazyce Gate a přečetla si o různých typech školských systémů v České republice, USA a Velké Británii.
Tercie B měla milou návštěvu. Zavítala k nim bývalá učitelka školy Mgr. Ivana Úlehlová, která pro ně připravila zajímavou besedu o své cestě po Spojených státech a hlavně amerických národních parcích. Své vyprávění kombinovala vlastnoručně sestaveným filmem a fotografiemi.
A jedna skupina sekundy A zahájila práci na dalším mezinárodním projektu eTwinningu nazvaném Etwinners beyond lessons. Tohoto projektu se účastní sedm škol z různých zemí. Jedna z nich je z Polska a naše škola bude mít možnost s těmito studenty se seznámit dne 1. 10. 2013, kdy Poláci navštíví své nové partnery ze sekundy A.
Certifikáty
Novinkou v letošním školním roce je možnost skládat mezinárodní certifikát z francouzského jazyka DELF scolaire A1 – B2 na naší škole.
Certifikát je určen žákům základních a středních škol, kteří si chtějí ověřit svou úroveň znalostí z francouzštiny. Koná se jednou ročně (v listopadu) a ve srovnání s certifikátem DELF junior a DELF pro širokou veřejnost je cenově zvýhodněný (je levnější zhruba o třetinu).
Certifikát má neomezenou platnost a umožňuje následně vstup na většinu francouzských a frankofonních středních nebo vysokých škol a univerzit. Bližší informace získat na přiloženém letáku nebo na stránkách Francouzského institutu www.ifp.cz/delf-a-dalf nebo www.ciep.fr nebo www.alliancefrancaise.cz, nebo přímo u garanta zkoušky na Gymnáziu v České Lípě – Mgr. Hany Malíkové, tel. 721 401 519; e-mail: malikovah@gym-cl.cz nebo hana.malikova@seznam.cz.
Zkoušku zadávají a hodnotí certifikovaní hodnotitelé a rodilí mluvčí.
Dne 13. 9. vyjeli studenti tříd septimy A a septimy B na exkurzi do Prahy. Během dne pobývali především na Kampě a Malé Straně, zde navštívili trochu existenciální Muzeum Franze Kafky, které je nasycené atmosférou jeho románů a povídek. Další zastávkou byly známé Sovovy mlýny, kde je umístěno muzeum moderního umění, lákavá byla zejména expozice obrazů Gustava Klimta a Františka Kupky. Studenty zde zaujala také výstava karikaturisty Geralda Scarfea, výtvarníka skupiny Pink Floyd. Procházku Malou Stranou pak zakončili v kostele Panny Marie Vítězné zastavením u sošky Pražského Jezulátka. Celá exkurze vrcholila divadelním představením na plující Lodi Tajemství, kterou provozují bratři Formanové, komedií Čtyři vraždy stačí, drahoušku z repertoáru divadla Aqualung.
18. září vyrazili studenti kvint a semináře z chemie s heslem "Věda nás baví" do Prahy na Vědecký jarmark. Na Vítězném náměstí v Dejvicích si pod deštivým nebem měli možnost prohlédnout roboty, vozítka, trenažéry, simulátory, 3D tiskárny, LEGOroboty, detektory ve stáncích ČVUT Praha. Někteří si na vlastní kůži vyzkoušeli detektor lži, jiní se nechali poučit, jak rozpoznat falešné bankovky. Ve stáncích VŠCHT Praha bylo k vidění nepřeberné množství pokusů, letos ve velké míře zaměřených na kvalitu potravin.
Asi největším zážitkem byl ohňostroj za bílého dne zakončený ohlušujícím výbuchem. Již se těšíme na další ročník, jen doporučujeme organizátorům objednat lepší počasí.