Dnes je 26. 11. 2024
svátek má Artur

iGymnázium Česká Lípa (13. a 14. týden)

Hvězdami jara jsou zatím Petr Myslík, Mirek Hanzelka a Iva Timová. Budeme mít reprezentanta v Řecku. Výsledky Klokana. Seminář o komplexních sloučeninách. Velikonoční zájezd do Paříže.

Nejprve se podíváme na úspěchy našich studentů v různých soutěžích. Je jaro, bude to dlouhý výčet.

Několikrát budeme skloňovat jméno Petra Myslíka, který nejprve uspěl v krajském kole matematické olympiády kategorie Z9. Z možných 24 bodů jich získal 23 a skončil třetí. O šest dnů poději ztratil jen 7 bodů v okresním kole biologické olympiády a zvítězil. Naši studenti obsadili první čtyři místa a do kraje Petra doprovodí ještě Ludvík Kašpar a Petr Paulík.

V našich příspěvcích se často objevuje i jméno Miroslava Hanzelky. 21.-22. března se ve Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy v Ostravě zúčastnil finále astronomické olympiády a skončil třetí. Naše škola tak bude mít poprvé reprezentanta i v mezinárodním kole této soutěže. Mirek poletí o prázdninách do Řecka.

Další skvělý výsledek přivezla v pátek 5. dubna Ivana Timová z biologické olympiády. V krajském kole skončila druhá a na konci dubna si zkusí v kategorii A národní kolo.

V chemické olympiádě kategorie C jsme na ty úplně nejlepší nestačili, nejlepší byl Cedrik Horčička na šestém místě.

119 studentů našeho gymnázia soutěžilo ve čtyřech kategoriích matematické soutěže KLOKAN.

Zde je přehled těch nejlepších  s počty bodů. kterých dosáhli:

 kategorie BENJAMÍN                                   

1.         Povolná Eliška            II.A     105

2.         Bínová Andrea            II.A     92

3.-4.     Zátka Josef                 I.A      91

3.-4.     Machalík Václav           I.A     91

kategorie KADET

1.         Kytka Jan                   IVA     66

2.-3.     Tomash Kryštof          IVA     63

2.-3.     Klimeš Milan               IV.B    63

kategorie JUNIOR

1.         Horčička Cedrik          VIB     102

2.         Jirout Jonáš                 V.B      91

3.         Pleticha Ondřej           2.A      81

kategorie STUDENT

1.          Novotný Tomáš         VIIA    115

2.         Hanzelka Miroslav      VIIIA    93

3.         Zapadlík Ondřej          4.A      55

27. března se v učebně chemie konala přednáška s názvem Koordinační chemie. Docent J. Kotek z Přírodovědecké fakulty UK v jejím průběhu studentům 3. a 4. ročníků vysvětlil, jak vznikají komplexy, jak drží pohromadě, proč jsou barevné, k čemu nám slouží. Na vyčerpávající dvouhodinovou přednášku navazovalo praktikum ve školní laboratoři, kde studenti ze 3. a VII. ročníku vyzkoušeli, jak vypadá syntéza koordinačních sloučenin v praxi. Na vlastní oči a vlastníma rukama vyzkoušeli metody práce v semimikro a mikroměřítku.

Dne 2. 4. se studenti a studentky sekundy A a B zúčastnili besedy s naším absolventem Vladimírem Soukupem. Tento čtyřiadvacetiletý mladý muž díky svým znalostem jazyků a mimořádným schopnostem procestoval celou řadu zemí a získal spoustu cenných zkušeností, o které se se studenty nižšího gymnázia podělil. Celá beseda se nesla v duchu toho, že se studenti zamýšleli nad rozmanitostmi světa.Otázky jako: Proč chceme poznat svět? Co nosí ženy na sobě? Po které straně se ve světě jezdí? Co se jí k snídani? Co je nejdůležitější pro cestu? byly doprovázeny vtipnými obrázky v prezentaci a vzbudily mezi studenty živou diskusi. Vladimír Soukup všem poradil, jak se zlepšit v cizích jazycích, jak překonat stud, že neumím vše přesně podle gramatických pravidel, a jak důležití jsou kamarádi v zahraničí. Doporučil studentům, aby poslouchali audioknihy v angličtině, a poradil jim, na kterých webech je mohou zdarma najít.

Během velikonočních prázdnin se 40 studentů našeho gymnázia vypravilo do Paříže na poznávací zájezd. Program byl velmi nabitý – přes dnes „klasické“ pařížské pamětihodnosti, jako jsou Eiffelova věž, Louvre, Orsay, Montmartre se Sacré-Coeur, Notre-Dame, po moderní čtvrť Défense a dokonce i pařížské kanály. Prostě ode všeho něco. Galerie v Louvru mnohé může zaskočit svou rozlehlostí a labyrintem sálů, ve kterých se velmi snadno ztratíte, Mona Lisa, před kterou je vždy neuvěřitelně narváno, pak mnohé překvapila svou velikostí, či spíš „malostí“ (obraz je opravdu malý a těžko přístupný přes bariéru návštěvníků a zabezpečovacího zařízení), muzeum v Orsay zase nabízí vše pro milovníky umění druhé poloviny 19. století a počátku století 20. O všem jsme se dozvěděli od průvodkyně spoustu zajímavých, někdy i pikantních věcí. Za zmínku určitě stojí i rozlehlý renesanční zámek nedaleko Paříže, Fontainebleau, kde je i krásný park s fontánami, v létě, kdy je vše zelené a kdy vše kvete, musí být úžasný. Prostě: zájezd stál určitě za to, a i přes některé nepříjemnosti, jako je chladné počasí, dlouhé fronty turistů před každou památkou, občasný hlad a únavu, rozhodně nikdo nelituje.