Evropská unie – slýcháme o ní denně minimálně od roku 2004, kdy do ní Česká republika vstoupila. Jak je nám – obyčejným občanům – ale blízká, či vzdálená? Jak přiblížit tuto instituci studentům středních škol?
O to se snažíme nejen při výuce předmětů Základy společenských věd, Ekonomiky a Zeměpisu, ale hlavně besedami s europoslanci, účastí Euroškoláků v různých vědomostních soutěžích či přímou návštěvou Evropského parlamentu.
Již počtvrté jsme proto využili nabídky europoslance MUDr. Milana Cabrnocha zúčastnit se studijní cesty do Štrasburku.
V Evropském parlamentu jsme si vyslechli nejen přednášku o této evropské instituci, ale hlavně jsme se zapojili do podnětné diskuze s europoslancem MUDr. Cabrnochem. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých skutečností. Poté jsme si prohlédli sál plenárního zasedání, kde zrovna probíhala mezi poslanci diskuze o vzájemném ochodu s Čínou. Byli jsme překvapeni, jak jsou někteří politici ve svých názorech razantní. Jak by to ale bylo v reálném životě – toť otázka.
Francouzský Štrasburk nežije, jak by se zdálo, jen politikou. Mohli jsme se na vlastní oči přesvědčit, že jde o nádherné, historické městečko na řece Ill.
Všichni Euroškoláci – studenti i jejich vyučující listopadovou návštěvu Štrasburku hodnotili velmi pozitivně. Kéž by se to samé dalo říci o všech rozhodnutích europarlamentu.
Na studijní cestu do Alsaska budeme všichni vzpomínat a rádi se sem v budoucnu vrátíme.