Dnes je 20. 04. 2025
svátek má Marcela

Školství v Libereckém kraji se přizpůsobilo demografii a firmám

Archiv

Jeho přeměna ale nebyla jednoduchá. Krajská politická reprezentace ji dva roky chystala a v roce 2006 potřebovala víc než půl roku, než byla připravená optimalizaci školství schválit. Krajští zastupitelé přitom mnohokrát čelili kritice samospráv a také nespokojených rodičů. "Byl to složitý proces," řekl dnes ČTK vedoucí odboru školství Robert Gamba.


Kraj očekává do pěti let úbytek studentů o třetinu. Zatímco vloni jich bylo zhruba 22.500, v roce 2011 jich bude podle statistických údajů jen 16.000. Současná kapacita středních škol a učilišť je ale dvojnásobná. Řada škol se proto sloučila. Z původních 80 jich je dnes kolem 50. Kraj je přitom zřizovatelem 39 z nich.


Dalším úkolem bylo změnit zaměření škol, aby lépe odpovídalo potřebám firem. Liberecký kraj je totiž specifický tím, že strojírenství, elektrotechnika, stavebnictví a další průmyslová odvětví zaměstnávají více než polovinu obyvatel a technické obory vytvářejí tři čtvrtiny hrubého domácího produktu. V regionu je v současné době 16 středních technických škol. Z 5300 absolventů, kteří každoročně střední školy v Libereckém kraji opouštějí, je však jen 1500 absolventů technických oborů.


"Mají přitom osmkrát lepší šanci najít uplatnění než absolventi jiných oborů a jejich mzdy jsou navíc výrazně vyšší," řekl Leoš Marek z agentury Werbung Bohemia, která zajišťuje od loňska pro Liberecký kraj kampaň TECHYes, jejímž cílem je popularizace technického školství. Prostředky na její pokračování chce získat kraj z Evropského sociálního fondu. "Zkusili jsme to již letos, ale neuspěli jsme," dodal náměstek hejtmana odpovědný za školství Petr Doležal. Kraj podle něj investoval v posledních čtyřech letech do škol 275 milionů korun a dalších 120 milionů dá to zateplení budov. V Turnově připravuje také s ministerstvem průmyslu a obchodu vznik takzvaného podnikatelského inkubátoru. Projekt za 300 milionů korun má přinést regionu více vzdělaných lidí do průmyslu, obchodu a cestovního ruchu.


Liberecký kraj stabilně vykazuje nepříznivou vzdělanostní strukturu obyvatelstva nad 15 let. Pouze základní vzdělání, případně nedokončené základní vzdělání, má více než pětina obyvatel, střední vzdělání bez maturity 41 procent obyvatel, maturitu má 30 procent populace a vysokoškolský diplom jen 7,7 procenta lidí, zatímco celostátní průměr dosahuje téměř deseti procent. Hůře je na tom už jen Královéhradecký kraj.


O vzdělání vysokoškoláků se ve stotisícovém Liberci stará hlavně Technická univerzita v Liberci, která má kolem 9300 studentů. Ve městě působí také pobočka brněnské soukromé Vysoké školy Karla Engliše, kde studuje asi stovka studentů. Vloni přišla pod Ještěd také Metropolitní univerzita Praha, která má 125 studentů. "Od září se jejich počet zdvojnásobí, do budoucna počítáme s 650 místy," doplnila zástupkyně střediska Eva Marhoulová.