Plicní lékařka Milada Šípková dnes řekla, že zjištění odborníky šokovalo, protože kouření dýmky je ještě škodlivější než kouření cigaret.
"Ve vodní lázni se kouř jen ochladí. Do plic se pak dostane až třikrát více škodlivin než při běžném kouření," vysvětlila. Lékaři měřením na speciálním přístroji zjistili, že vykouření vodní dýmky s tabákem odpovídá zhruba vykouření 20 až 25 cigaret. Mimo běžných nemocí z kouření jako jsou rakovina rtu, jazyka nebo plic, hrozí kuřákům vodní dýmky navíc řada infekčních nemocí, od oparu přes mononukleózu až po žloutenku.
Vodní dýmky se kouří i v některých libereckých čajovnách, jsou také hitem, který si lidé přivážejí ze zahraničních dovolených. "Kamarád si ji sám vyrobil ze skla a dřeva," řekl ČTK student jablonecké technické školy.
Podle Šípkové poukázal průzkum také na to, že dalších 20 procent třináctiletých školáků zkoušelo kouřit marihuanu, čtvrtina doutníky, 91 procent cigarety, a že 19 procent sedmáků kouří pravidelně. Mezi kuřáky je více dívek.
Školáci se ke svým neřestem přiznali anonymně, do šetření se zapojilo 839. Prozradili na sebe, že první cigaretu vyzkoušeli zhruba v deseti letech. Jeden chlapec dokonce již ve čtyřech letech, cigaretu mu přitom dal vlastní dědeček. Lékaři zaznamenali i případ, kdy děti na základní školy kouřili společně s rodiči při sledování večerních televizních zpráv.
Na liberecké Centrum léčby závislosti na tabáku se obrátí ročně na 200 lidí. Většinou je tam přivedou až zdravotní problémy. Byly mezi nimi i dvě patnáctileté dívky, které přivedla matka. Léčbu však nedokončily. Léčba trvá tři měsíce a přijde asi na 6000 korun. Lidé na ni mohou ale získat příspěvek zdravotní pojišťovny.