Zatímco v dřívějších letech se zavíralo přes zimu kvůli stavebním úpravám, vloni a letos je důvodem úspora finančních prostředků. Ředitelka muzea Helena Braunová včera řekla, že návštěvnost byla mimo turistickou sezonu velmi nízká.
"Návštěvnost klesá od roku 1989. Předtím k nám chodilo ročně přes 30.000 návštěvníků, nyní jich přijde asi pětina," dodala. Dva stálí zaměstnanci, které muzeum má, budou v době uzavírky ošetřovat sbírky a provádět inventarizaci. Mimo to budou pracovat také na vzniku nové expozice. Hotová by měla být příští rok a věnovat se bude vývoji svítidel.
Provozovatelem sklářského muzea je město. Budova sklářského muzea je z roku 1769, ale muzeum se zaměřením na dějiny sklářství v něm bylo založeno až roku 1923. Od roku 1968 expozice zahrnuje především ryté a broušené sklo z oblasti Kamenického Šenova a Nového Boru od 17. století po současnost. Muzeum vystavuje také část unikátní sbírky rytého skla firmy J. & L. Lobmeyr.
V současné době tam mohou návštěvnici zhlédnout ještě výstavu prací účastníků 5. mezinárodního sympozia rytého skla. Jsou v ní zastoupeny práce sklářských umělců z 12 zemí světa, které vznikly během sympozia letos v září. Muzeum vystavuje také díla rytce Franze Wendlera z německého Rheinbachu. Wendler pochází z borsko-šenovského regionu, po roce 1945 se trvale usídlil poblíž Bonnu. Rytině skla věnoval více než 70 let svého života, zaměřil se hlavně na dekorativní ornament. "Výstava vznikla ve spolupráci kamenickošenovského muzea a muzea v Rheinbachu, přispěl na ni Česko-německý fondu budoucnosti," podotkla Braunová.