Liberecký kraj nyní připravuje optimalizaci svých středních škol a učilišť, protože studentů ubývá, sklářských škol by se zatím dotknout neměla, i když jsou šestkrát dražší než ostatní. ČTK to dnes řekl liberecký hejtman Petr Skokan.
Podle ředitele Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy v Novém Boru Pavla Zatloukala je nedostatek sklářů důsledkem klesajícího zájmu o obor.
"Pro rodiče není sklářství perspektivním oborem, proto na něj nechtějí děti dávat," řekl dnes.
Ještě před několika lety opouštělo podle Zatloukala sklářské střední školy a učiliště v Kamenickém Šenově a Novém Boru ročně kolem 300 mladých sklářů, dnes je jich ale zhruba pětina.
"Takový pokles zájmu o obor musí být v podnicích zákonitě vidět," uvedl.
Kvůli poklesu zájmu o sklářské obory se podle Zatloukala už nyní některé učňovské obory vůbec neotvírají a pokles studentů zaznamenaly i obory maturitní. I díky tomu má škola dost prostoru na to, aby letos nabídku rozšířila o třídu technického lycea a otevřela i třídu všeobecného gymnázia. Zejména o gymnázium je podle ředitele velký zájem. Děti z Nového Boru musely dosud za tímto vzděláním dojíždět do České Lípy nebo sousedního Ústeckého kraje.
Podle majitele sklárny v Harrachově Františka Novosada je největším problémem sklářského školství jejich odtržení od výrobních podniků.
"Školy mají vlastní hutě, kde studenti absolvují výuku. Vychovávají spíš umělce v běžné výrobě nepoužitelné než skláře, které potřebujeme," řekl Novosad.
Školy navíc své hutě levně pronajímají a sklářským firmám vytvářejí nekalou konkurenci, která jim škodí. Podnikatelé navrhují počet škol snížit a hutě uzavřít. Praxi by měli studenti absolvovat v podnicích, což by i pro kraj bylo levnější, navíc by pak ve firmách zůstávali a neodcházeli do jiných oborů. Podnikatelé v dopise, ve kterém se obrátili na krajské radní, doporučují jednu ze sklářských škol zcela zrušit, a to právě největší uměleckou průmyslovou školu a učiliště v Novém Boru. Argumentují tím, že sklářská škola je i v nedalekém Kamenickém Šenově a další v Železném Brodě.
"V Novém Boru by mohlo vzniknout gymnázium nebo technické lyceum, rozhodně nechceme místní děti připravit o možnost středoškolského vzdělání," poznamenal Novosad.
Rušení sklářských učilišť a průmyslových škol ale není kraj příliš nakloněn, protože je ojedinělé nejen v republice, ale v celé Evropě. Právě studenty ze zahraničí chce kraj podle hejtmana do svých uměleckých průmyslových škol přilákat.
"Usilujeme ale o to, aby došlo k většímu sepětí škol se zaměstnavateli, podobně jako se to podařilo u průmyslových škol ve strojírenských oborech," řekl Skokan.
Kraj nedávno podepsal dohodu o spolupráci se Sdružením automobilového průmyslu ČR (SAP). Díky této dohodě pomohou průmyslové podniky v Libereckém kraji technickým školám s výukou budoucích odborníků pro automobilový průmysl. Do projektu nazvaného IQ Auto se v rámci kraje zapojí šest středních škol a učilišť a 24 podniků. Cílem projektu je zkvalitnit přípravu studentů technických oborů, protože právě ti podnikům nejvíce chybějí. Podobný projekt by Skokan uvítal i v oblasti sklářství, které i přes určitý útlum zůstává vedle automobilového průmyslu v kraji nosným odvětvím.