S příchodem teplého počasí nastává čas letních dovolených, na které se většina z nás těší už od konce té předchozí. Zkažená letní dovolená tak není vůbec nic příjemného, zvlášť když za ní člověk zaplatí nemalé peníze.
Díky novému občanskému zákoníku mohou zákazníci cestovních kanceláří vysoudit odškodnění za narušení dovolené v případě porušení povinnosti ze strany cestovní kanceláře. Nejedná se však o drobná dílčí porušení, ale porušení, které mohou podstatným způsobem narušit či znepříjemnit dovolenou.
Odškodnění by se mělo týkat situací, kdy se pořadatel zájezdu (cestovní kancelář) k něčemu zaváže a následně toto nedodrží nebo poruší. Kupříkladu když skutečnost neodpovídá slibované nabídce v katalogu cestovní kanceláře - špinavý hotel daleko od moře, výhled na čtyřproudou dálnici nebo podstatné problémy při dopravě do cílové destinace. Základním pravidlem je, že všechny podstatné informace o zájezdu by měl mít zákazník předem k dispozici.
Často však nejsou cestovní kanceláře ochotné uznat porušení své povinnosti a klientovi vrátit část ceny z již uhrazeného zájezdu. Z tohoto důvodu je velmi důležité si v tzv. potvrzení o zájezdu zkontrolovat všechny podstatné údaje, na kterých jsme se s cestovní kanceláří při sjednávání zájezdu dohodli, tj. např. specifikace hotelu a jeho vzdálenost od moře, způsob a doba dopravy, rozsah služeb delegáta, správné označení zájezdu dle nabídkového katalogu, ve kterém jsou často cestovní kanceláří blíže specifikovány podmínky ubytování a stravování, slíbený výhled na moře atd. Cestovní kancelář je povinna při uzavření smlouvy nebo bezprostředně poté toto potvrzení o zájezdu vydat zákazníkovi v písemné formě. Pořadatel zájezdu je zároveň povinen sdělit zákazníkovi už před uzavřením smlouvy údaje o pasových a vízových požadavcích, lhůtách pro jejich vyřízení a rovněž mu sdělit požadavky na zdravotní doklady požadované pro cestu a pobyt.
V případě výskytu vady zájezdu je nutné bez zbytečného odkladu vytknout konkrétní vadu delegátovi nebo jiné osobně pověřené cestovní kanceláří v místě zájezdu. O tomto kroku je vhodné vyhotovit jednoduchý reklamační zápis podepsaný delegátem, ve kterém budou vady popsány. V případě, že Vám odmítne zápis podepsat, je vhodné nechat jej podepsat např. dalším účastníkem zájezdu. S ohledem na situaci může být vhodné opatřit nějaké fotografie nebo krátké video, kterým bude vada zdokumentována. Na tomto místě je nutné dodat, že cestovní kancelář odpovídá zákazníkovi za splnění dohodnutých podmínek zájezdu bez ohledu na to, zda v rámci zájezdu poskytují dílčí služby i jiné osoby, tj. cestovní kancelář Vás nemůže odkázat se stížností na majitele hotelu nebo např. dopravce, ale musí věc řešit sama.
Nedojde-li k odstranění vady nebo je odstraněna s delší časovou prodlevou, má zákazník právo na slevu z ceny ve výši přiměřené rozsahu a trvání vady. Nárok na slevu je nutné uplatnit u cestovní kanceláře, a to nejlépe v písemné formě doporučeným dopisem. K uplatnění nároku na slevu musí dojít nejpozději do jednoho měsíce od skončení zájezdu. V případě, že cestovní kancelář odmítne slevu zákazníkovi přiznat, nezbývá nic jiného, než se obrátit s žalobou na soud.
Velmi užitečnou se jeví i výslovně stanovená povinnost pořadatele zájezdu poskytnout neprodleně (ihned) pomoc zákazníkovi, který se ocitl po zahájení zájezdu v nesnázích, tj. např. došlo k jeho zranění, nemoci, krádeži osobních věcí atd.
V závěru je nutné dodat, že úroveň poskytovaných služeb se v dnešní době vždy odvíjí především od ceny daného zájezdu. Zákazník by však neměl být v žádném případě uváděn v omyl poskytováním nepravdivých informací nebo zamlčováním podstatných skutečností. Domnívám se však, že zejména v oblasti cestovního ruchu, ve kterém se setkáváme s jinými zvyky, tradicemi a kulturami, budou soudy při rozhodování o výši případné slevy postupovat vždy s ohledem na konkrétní místo a čas, kde jsme dovolenou strávili.