Náš nový seriál bude zaměřen na významné industriální a technické památky Libereckého kraje, na které je náš kraj opravdu velmi bohatý, ovšem pro nezasvěcené jsou zcela neznámou oblastí. Bohužel většina těchto architektonických skvostů trpí a místo aby se s nimi náš kraj pyšnil, nechává je v klidu chátrat. Ve světě se tyto ojedinělé, továrnicky vysloužilé stavby chrání a jsou samozřejmou součástí kulturního dědictví, nezřídka se uvnitř šetrně uzpůsobí nové éře a v jejich nevšedních prostorách vznikají galerie a koncertní síně. Chtěli bychom vás s těmito originálními stavbami nejen seznámit, ale také se vás pokusit vylákat na trochu netradiční výlety. A v skrytu duše doufáme, že by se nám mohlo podařit zamezit jejich zbytečnému zmaru.
Je sobotní ráno, svěží předjarní jitro, ideální čas na výlet. Obouvám si své vycházkové křusky a vyrážím. Mým dnešním cílem je Meltzerova malírna a vzorkovna vitráží v Okrouhlé.
Vycházím z hlavního náměstí České Lípy, vezmu to zkratkou přes park a potom kolem staré železniční zastávky, jdu kousek po hlavní a pak sejdu na novou cyklostezku (Panská skála). Po chvilce opouštím stezku a vydávám se poli kolem Šporky a dál přes Častolovice. Začíná se poměrně oteplovat, a tak se zastavím na osvěžující sklenku kofoly. Po malé přestávce pokračuji až do Okrouhlé, kde konečně spatřím cíl své malé výpravy. Dosti zchátralá šestiboká věž, na které si dříve mistři zkoušeli skvostné vitráže, je dnes v bídném stavu. Vitrážová okna jsou rozbitá, zbývají jen fragmenty těchto světelných hříček, podlaha do druhého patra je propadlá. I přes svůj pošramocený zevnějšek jest to však stavba pompézní.
Pořizuju pár snímků a dopřeju si ještě malou chvilku rozjímání na tomto zvláštním místě, které na vás dýchne sakrální atmosférou, byť to byla původem pouze dílna a vydávám se na poslední úsek cesty do Nového Boru, a autobusem zpět do České Lípy.
Délka: 8 km / Čas putování: 3 hod. / Hodnocení: příjemný, nenáročný výlet / Stav památky: otřesný
Fakta: Meltzerova malírna a vzorkovna vitráží (Okrouhlá čp. 84)
Carl Meltzer založil v roce 1888 první dílnu pro výrobu chrámových oken v Čechách, pro kompletaci a hlavně jako vzorkovna vznikla v Okrouhlé čp. 84 novogotická stavba, dílna v podobě 24 m vysoké šestiboké kaple z pískovcových kvádrů, uvnitř upravená jako zimní zahrada s vodotryskem. Budovu firma vlastnila až do roku 1945. V 60. letech pak převzal budovu Crystalex a od té doby chátrá.
V Čechách ojedinělá technická památka je dnes ponechána svému osudu...