Krajský úřad před časem vyzval okresní města v kraji, aby na provoz záchytky přispěla. Požadovaná částka však na provoz stejně nestačí, a proto rada projednávala možnosti dofinancování z vlastních zdrojů. Tento způsob ale zamítla s tím, že doporučí Liberci jako statutárnímu městu, aby přehodnotil své své rozhodnutí o ukončení financování Protialkoholní záchytné stanice v Liberci. „Na příští týden je domluvená schůzka radní Königové, která má na starosti resort zdravotnictví s primátorem Liberce, jejímž tématem by měla být právě záchytka,“ uvedla mluvčí magistrátu Milena Sláviková.
K tomuto kroku přistoupil krajský úřad poté, co od ledna letošního roku opakovaně neúspěšně žádal ministerstvo financí o zajištění prostředků na provoz zařízení. Dalším faktorem, který měl na rozhodnutí rad vliv, bylo podle Königové to, že z předložených dokladů vyplývá, že záchytka je spíše potřebná ve velkých městech, v Libereckém kraji tedy v Liberci.
Česká Lípa měla za uplynulý rok na záchytce 19 lidí. Zastupitelé souhlasili s tím, že město bude hradit náklady za "své" klienty ve výši 2.500 Kč a tuto částku na nich pak bude vymáhat. Podle ředitele českolipské nemocnice však opilci stejně většinou skončí na pohotovosti v nemocnici. „Kolik opilců nám sem dovezou, nijak neevidujeme, protože je přijímáme se zraněním a ne jako opilce. Jejich ošetření s sebou ale přináší značné problémy, protože jsou mnohdy agresivní. V takovém případě buď u ošetření zůstane policie, nebo využíváme bezpečnostní službu, se kterou máme smlouvu,“ uvedl ředitel českolipské nemocnice Jaroslav Tvrzník.