Na pěti místech v turisticky zajímavých regionech jsou turnikety, které automaticky sčítají návštěvníky lokality. Pokles návštěvnosti zaznamenala všechna stanoviště, řekl dnes David Jelínek ze společnosti Nisa, která sčítání pro Liberecký kraj zajišťuje.
Elektronické zařízení sleduje pohyb turistů v nejcennějších lokalitách u přehrady Josefův Důl a v sedle Holubníku v Jizerských horách, na Labské louce v Krkonoších, v národní přírodní památce Peklo u České Lípy a v Panteonu u Malé Skály. Rekordní návštěvnost zaznamenaly turnikety v roce 2006, kdy jimi v první polovině roku prošlo 168.000 lidí, v letošním roce už bylo turistů méně než 151.500, což představuje desetiprocentní pokles.
Sčítání podle Jelínka ukazuje, jak výrazně návštěvnost ovlivňuje počasí. "V horských oblastech zájem roste, když je pěkná zima, naopak, když je teplá, turistů ubývá," řekl Jelínek. Naopak v oblasti Českého ráje a Českolipska je více lidí, když je teplé jaro. V posledních dvou letech navíc přibývá i v Krkonoších a Jizerských horách turistů v květnu a červnu, zřejmě zejména díky školním výletům, které se do hor opět vracejí. Propad návštěvnosti v zimních měsících to ale vyrovnat nedokáže.
Liberecký kraj patří spolu s Karlovarským k nejmenším v Česku, přesto je tradičně turisticky velmi atraktivní oblastí. V první polovině letošního roku ho podle ČSÚ navštívilo 346.000 lidí. Turisty lákají zejména jeho oblíbená horská střediska v Jizerských horách a Krkonoších, ale také oblasti Českého ráje a okolí Máchova jezera. Podle průzkumů agentury CzechTourism ale návštěvníci často kritizují špatné orientační značení a dopravní infrastrukturu a také malou nabídku společenského a kulturního vyžití. Oceňují naopak kvalitu služeb pro cykloturisty a lyžaře.
Pro Liberecký kraj patří cestovní ruch ke klíčovým oblastem. Za velkou slabinu jeho vedení považuje i nedostatečnou nabídku ubytování pro náročné klienty a také možnosti vyžití, když je špatné počasí. Podle hejtmana Petra Skokana by se měly služby v kraji zlepšovat díky podpoře z evropských fondů. Zatím se to ale příliš nedaří. Zatímco nové ubytovací kapacity v podobě apartmánových bytů rostou hlavně v horských střediscích jako houby po dešti, rozvoj služeb a alternativního vyžití zatím stále pokulhává.