Do 15. února mají obce povinnost zveřejnit jména všech sčítacích komisařů na veřejně přístupném místě tj. na úřední desce, případně v místním zpravodaji nebo na svých internetových stránkách. Při samotné návštěvě se komisař musí prokázat průkazem komisaře a občanským průkazem.
Výběr komisařů prováděly samy obce a své návrhy předložily Českému statistickému úřadu, který komisaře, včetně potřebných náhradníků, jmenoval. Podle informací poskytnutých tímto úřadem mělo být při jejich výběru dbáno, kromě zákonných kriterií, též na to, aby byli komunikativní, nekonfliktní, s příjemným vystupováním a se zkušenostmi v komunikaci s lidmi. Důraz měl být kladen také na základní znalost administrativní práce, neboť sčítací komisaři budou mj. připravovat podklady pro předběžné výsledky.
Praxe je ale jednodušší. Obce daly přihlášky všem zájemcům a vyplněné je všechny odevzdaly na okresní statistické úřady. Revizoři i komisaři tedy byli vybíráni podle klíče „kdo dřív přijde…“ Ten, na koho už nezbylo místo komisaře nebo revizora, byl přijat jako náhradník.
Na stránkách ČSÚ se dále uvádí, že sčítací komisaři by měli být důvěryhodní a bezúhonní občané. Podle čeho ale úředníci přijímající přihlášky posuzovali, kdo důvěryhodný a bezúhonný je a kdo není? Z těchto důvodů se nelze divit stále vzrůstajícím obavám občanů, že s jejich osobními údaji přijde do styku kdokoli. Komisaři jsou sice vázáni mlčenlivostí i po skončení sčítání a v případě jejího porušení jim může hrozit pokuta až 200 000 Kč. To ale pouze v případě prokázání viny.