Dnes je 19. 04. 2025
svátek má Rostislav

Rozsudek nad vrahem Ukrajinců nevynesen

Archiv

Svědci se zdržují neznámo kde a nepodařilo se jim doručit obsílky s předvoláním k soudu. ČTK to řekla soudkyně Olga Fričová.


"Dva ze svědků jezdili v osudný den se Součkem v autě a měli u něj vidět i střelnou zbraň. Jejich výpověď je důležitá," uvedla Fričová.


Výslech třetího svědka navrhl obžalovaný. Kvůli nepřítomnosti svědků odročila Fričová hlavní líčení na 4. listopadu.


Již v roce 2000 potrestal Součka soudce Jaroslav Hrabálek výjimečným trestem 19 let vězení. Vrchní soud však případ vrátil do Liberce k novému projednání. Souček vinu na smrti cizinců popírá, vrchní soud měl k dokazování výhrady a nakonec rozhodl o obnovení procesu. Jako předsedkyně senátu se případem místo Hrabálka zabývá Fričová.


Obžaloba Součka viní, že v únoru 1998 zastřelil v lese u Mimoně dva bohaté Ukrajince. Souček od nich koncem roku 1997 převzal 11.000 dolarů a slíbil jim za ně vůz Toyota. Za obdržené peníze si koupil vůz Mitsubishi, část rozpůjčoval a zbytek utratil. Podle svědků se Souček začal kvůli dluhu skrývat a bál se, aby Ukrajinci neublížili jeho rodině. Cizinci odjeli zpět do vlasti a začátkem února 1998 se vrátili do Čech. Přivezli s sebou dalších 14.000 dolarů na nákup Škody Octavia.


Jak stojí ve vyšetřovacím spisu, Souček se s cizinci setkal 5. února v lese v bývalém vojenském prostoru u Mimoně a pěti výstřely do hlavy a do hrudníku je usmrtil. Mrtvá těla pak ukryl na zadní sedadlo a do kufru jejich vozu Audi. Zanedlouho odjel na Slovensko, kde ho zatkli policisté poté, co v obchodním domě Tesco ukradl balíček sušenek. Vražednou zbraň kriminalisté nenašli, ale shromáždili proti Součkovi řadu jiných důkazů.


"Musím něco vymyslet, aby Ukrajinci neobtěžovali moji rodinu," svěřil se svému známému.


Specialisté objevili u místa vraždy biologické stopy vypovídající proti Součkovi. Muž auto po vraždě omyl zvenčí i uvnitř. Nedaleko obětí našli technici lak ze škodovky, již si Souček vypůjčil od bratrance. Ve stejném voze zůstaly otvory po projektilu. Podle psychologů jednal Souček v osudný den zkratově, střílel ve stresu a pod vlivem dlouhodobého vypětí.