„Ivo Rybařík manažer agentury CzechTrade seznámí účastníky se službami na podporu exportu českých firem, operačním programem podnikání a inovace je provede Jan Marek z CzechInvestu a Tomáš Jodas z firmy Brasilex přednese případovou studii vstupu na brazilský trh i některé zajímavosti z obchodních a společenských zvyklostí. Připravena je rovněž nabídka financování mezinárodního obchodu, kterou přiblíží zástupkyně Komerční banky,“ vyjmenovává pořadatel akce Radovan Novotný jednatel Kultury Nový Bor, s.r.o.
„Seminář pořádáme pro podnikatele Libereckého kraje zdarma, avšak je potřeba co nejdříve nahlásit počet účastníků, neboť kapacita je omezena,“ upozorňuje Novotný a připomíná, že tímto seminářem pořadatelé navázali na loňské Česko-brazilské dny, kdy se jim podařilo položit dobré základy pro další spolupráci s Brazílií. Letos chtějí rozšířit vzájemné vztahy mezi místními a brazilskými firmami, což bylo i přání velvyslance Brazílie v ČR Alencastra Massota, který vloni novoborský karneval zahajoval.
Obchodní vztahy bývalého Československa s Brazílií mají bohatou historii. Jejich začátek spadá do období krátce po vzniku ČSR v roce 1918. Značky Škoda, ČKD, Jawa apod. měly na brazilském trhu vždy výborný zvuk. V roce 2005 se český export do Brazílie více než zdvojnásobil. „Seminářem zahajujeme v Novém Boru oslavy Masopustu v duchu karnevalu, které se konají od pátku 22. do soboty 23. února. Hned po semináři se uskuteční vernisáž výstavy obrazů Prof. ak. mal. Borise Jirků, který ilustroval knihy nejznámějšího spisovatele Latinské Ameriky G. G. Márqueze. V sobotu projde masopustní a karnevalový průvod centrem města a v jeho čele zahrají bubeníci ze skupiny Tam Tam Batucada. Vše vyvrcholí na náměstí Míru, kde je přichystán hudební a divadelní program s tradiční zabíjačkou a ochutnávkou masopustních a brazilských specialit,“ dodává Radovan Novotný.
„Na myšlenku spojit tradiční český masopust s brazilským karnevalem nás přivedl především fakt, že obě tradice vycházejí ze stejných náboženských kořenů. Dalším společným pojítkem byla migrace několika tisíc obyvatel libereckého regionu, kteří se v druhé polovině 19. století odstěhovali za prací právě do Brazílie. V současné době existuje v Brazílii několik českých spolků, které se stále hlásí k české kultuře a k tomuto kraji,“ vysvětlil Novotný.