Do diskuse o rozpočtu se jako první přihlásil zastupitel Riedl a navrhl přidat do výdajů 250 tisíc na pořádání Mistrovství ČR v přespolním běhu a zajištění účasti žen v první atletické lize. Zřejmě ani sám nevěřil, že jeho návrh projde tak hladce. Proti byl snad jen Josef Zachrla, vedoucí finančního odboru, který návrh rozpočtu připravil.
Za komunisty vystoupil Václav Svatek. Prohlásil, že pokud budou přijaty jejich návrhy, rozpočet podpoří. Jejich nápady byly skutečně jen kosmetické. Došlo například ke snížení nákladů na městskou dopravu z 27 na 20 milionů, nákladů na čištění komunikací ze 13 na 12 milionů. Ušetřené peníze by se měly použít na nákup autobusů. Naopak neprošel jejich návrh snížit výdaje na budoucí divadlo ze 4 na 2,5 milionu korun.
Se svými návrhy uspěla také zastupitelka Hlináková, která upozornila na skutečnost, že na investice do škol není určena ani koruna. Díky ní se ušetří mimo jiné 300 tisíc na klimatizaci městského úřadu, aby se místo toho vylepšila fasáda zvláštní školy v Moskevské ulici. Za peníze nevydané na osvětlení vodního hradu se vyspraví tělocvična na Špičáku.
Podobně uspěl i zastupitel Řídel s návrhem převést 200 tisíc původně určených pro Trifolium pana Prokeše na kulturní granty.
Přítomným divákům mohla celá tato pasáž připomínat divadélko, v němž bylo vše předem domluveno.
Mezi nezvané hosty tak zřejmě patřil bývalý starosta Pokorný, který - aniž by se předem přihlásil - zamířil k mikrofonu. Tvář si zachoval starosta současný a nechal ho s jemným rýpnutím mluvit. Pan Pokorný v sobě neskrýval bývalého pedagoga, a tak všechny přítomné doslova vytahal za uši.
"Dvacet tři procent z rozpočtu jde na úřad. To není normální, na to nestačí ani příjmy města z přidané hodnoty," začal svůj monolog.
Jako neomluvitelné označil dvě věci. Nejprve neschopnost zastupitelů nalézt pět milionů na rekonstrukci "zříceniny" za knihovnou (budova viditelná ze zadních oken knihovny) a rozhodnutí vystavět domov důchodců u hřbitova.
"To je horší místo, než jste vybrali pro divadlo. Přeji vám, abyste se tam za pár let dostali a sledovali všechny ty funusy. A v noci pozorovali hořící svíčky a přemýšleli u toho o tom, jestli vám někdo bude nosit tolik svíček."
Není divu, že hned v následujícím hlasování o rozpočtu patřil mezi zdrživší se Petr Pokorný (spolu s Karlem Schwarzbachem).
Pojďme se na závěr podívat na kapitolu patřící odboru rozvoje města. To jsou ty akce, které zpravidla komentují zastupitelé, když se jich Městské noviny zeptají: „Které akce v rozpočtu podpoříte?“
Čísla jsou v tisících korun českých.
Vodní hrad Lipý - stavební úpravy 1 500
Morový sloup - replika sochy 1 000
Opomíjené památky 300
Městský hřbitov - vsypová loučka a přístup 2 500
ZUŠ - oprava fasády 1 500
Otevřená sportoviště pro veřejnost 1 500
Dětská hřiště 500
Okružní křižovatka Českokamenická- I. etapa 3 000
Rekonstrukce ul. Panská 9 000
Úprava povrchů komunikací D. Libchava 6 500
Most přes trať ČD ul. B. Němcové 5 500
Škroupovo nám., příprava, zahájení I. etapy 1 000
Rekonstrukce ul. Poříční 2 000
Lávka pro cyklisty ul. ČSA 1 500
Zastávky MHD 1 000
Splašková kanalizace Dubice 5 000
Městské divadlo na Jeřábkově nám. 4 000
KD Crystal -kolaudace vestavby v přízemí, nutné úpravy vstupu, chodba u sálu, šatny pro umělce 2 000
Vodní hrad - osvětlení vnitřních prostor 700
Sportareál - příprava rekonstrukce 2 000
Bazén Sever - rekonstrukce a oprava 17 000
Plocha sportovní a rekreační pro zájmovou činnost a volný čas 1 500
Sportoviště u ZŠ Sever 1 500
Veřejné záchodky Panská ul. 500
Bytové domy Lada, zahájení 7 500
Stavební úpravy spisovny Hálkova 800
Moskevská č.p. 7 a 8 - rekonstrukce MěÚ 2 000
Domov důchodců, příprava 2 000
Městský park - rekonstrukce I. etapa 4 000