Minule jsme zaslali pět otázek novému starostovi Nového Boru, dnes přišla na řadu starostka České Lípy. Je současná koalice akceschopnější? Budou Městské noviny lepší? Stíhá Hana Moudrá číst?
Prošel jsem si témata, která se v poslední době objevila u nás v i-novinách. Chtěl jsem z nich vytvořit našich pět otázek. A hned na úvod listovaní jsem se pobavil. Jaký máte názor na nové vedení města? Napsal jeden ze čtenářů asi měsíc po volbách. Zkusím přeformulovat. Je současná koalice akceschopnější než bývalá?
Předchozí i současná koalice se po volbách zavázala k programu, který během čtyř let hodlá realizovat. Nedá se proto srovnávat akceschopnost obou koalic, protože je na to příliš brzo. V každém případě současná koalice pracuje tak, aby své programové prohlášení během volebního období splnila, a některé kroky jsou již patrné. Například rozšíření a lepší setřídění informací na internetu, připravovaná aukce na nákup elektřiny, ucelená pravidla na prodej a pronájem městského majetku, výběr dodavatele na pojištění veškerého městského majetku atp.
Je nějak ticho kolem Městských novin. Sledují Novoborský měsíčník a přijde mi především graficky na daleko vyšší úrovni než českolipské Městské noviny. Jaké má vlastně město požadavky na výsledný produkt? Má jít jen o informační zdroj pro lidi, kteří nepoužívají internet, a tudíž není grafická podoba prioritou?
Na koncepci Městských novin pracuje komise pro komunikaci s veřejností a ta by nám svůj návrh měla předložit nejpozději do září. Naše noviny jsou specifické tím, že je vydáváme ve velkém nákladu a obyvatelé je dostávají zdarma, což by se nemělo měnit. Potom je samozřejmě rozhodující cena a ta se nejvíce odráží právě v grafice, kterou v první řadě ovlivňuje kvalita papíru a kvalita tisku. Budeme se proto snažit najít optimální cestu k tomu, abychom grafiku novin zmodernizovali a zlepšili, ale přitom neúměrně nezatížili městský rozpočet. Účelem vydávání městského zpravodaje totiž bylo, je a zůstane předat důležité informace i těm občanům, kteří nemají přístup k internetu.
Já si libuji v situaci, kdy se na webových stránkách města objevují desítky, možná i stovky stránek textu – zápisů ze zasedání výborů, zastupitelů apod. Ale co běžný občan? Nemáte strach, že se v té záplavě materiálů nebude ochotný orientovat?
To už je věcí každého, jestli má, nebo nemá o podobné informace zájem. V každém případě všichni je mají k dispozici, a jak sám uvádíte, velice dobře z nich mohou čerpat právě novináři a vybírat z nich to nejdůležitější a pro své čtenáře, tj. veřejnost, nejzajímavější.
Snažil jsem se v minulých dnech získat názor na splynutí Libertinu se ZUŠkou od různých zainteresovaných lidí. Vy jste se dostatečně vyjádřila při hlasování zastupitelů, ale přesto bych rád slyšel Vaše důvody pro souhlas.
ZUŠ má k dispozici městskou budovu, kterou sama nevyužije a Libertin sídlí v pronájmu. Navíc v budově, která ani zdaleka není v tak dobrém technickém stavu, jako je náš objekt. Když bychom investovali i do tohoto objektu, bude město investovat do cizího majetku. To je první logický důvod. Tím druhým důvodem je, že splynutím obou příspěvkových organizací do jedné se pak mohou velice dobře doplňovat a nabízené aktivity ještě obohatit, aby jak uměleckou školu tak Libertin využívalo co nejvíce českolipských dětí a mládeže. A proto v tom, aby do budoucna celou budovu v Arbesově ulici využívaly pouze děti, vidím rozumné řešení a jsem přesvědčená, že je tam dostatek prostoru jak pro zájmovou činnost, tak pro uměleckou výuku.
Tak něco odlehčeného na závěr. Knihovna vyhlašovala nejaktivnější čtenáře. I my se u nás v novinách snažíme představovat ty nejlepší vycházející kousky. Hodně se mluvilo o změně DPH u knih. Zkrátka knihy se skloňují v médiích často. Jaká čtenářka jste Vy? Stíháte?
Na své oblíbené autory a knihy opravdu moc času nemám. Donedávna jsem si četla spíš skripta. Ale teď čtu Aničce hlavně dětské knížky a pohádky na dobrou noc.