Dnes je 27. 11. 2024
svátek má Xenie

Miroslav Hudec: Je za námi kus práce

Miroslav Hudec patří mezi matadory českolipského zastupitelstva. V nadcházejících volbách vede coby lídr Stranu zelených, která obhajuje tři mandáty. Proč už nepřispívá do i-novin? Proč bychom měli Zelené volit?

Zelená politika je po parlamentních volbách v útlumu, aspoň co se zájmu voličů týká. Analyzoval jste si sám pro sebe příčiny tohoto poměrně rychlého ústupu ze slávy?

V útlumu jsou spíše Zelení, zelená politika pokračuje jinými prostředky a prostřednictvím jiných stran. VV například převzaly hájení územních limitů na Mostecku, ministr dopravy Bárta stavbu obchvatů místo celých dálnic nebo například částečný přesun nákladní dopravy zpět na železnici postupným zvyšováním mýta. Zelená politika převládá v celé vyspělé Evropě (třeba němečtí Zelení mají nyní preference 24%, švédští Zelení právě teď získali přes 7% v parlamentních volbách a jedná se o tom, zda vstoupí do vládní koalice), u nás to bude časem stejné.  Pokud jde o SZ, průmyslové lobby se podařilo přesvědčit veřejnost, že Zelení jsou veřejným nepřítelem číslo jedna. Neštítila se ani vyložených lží. Viz ta o tom, že Zelení mohou za zdražení elektřiny podporou fotovoltaiky.  Přitom zákon o  její podpoře byl v PČR schválen v roce 2005 (Zelení tam přišli v roce 2006).

Myslíte, že tyto lži jsou opravdu šířeny záměrně? Nejde spíše o to, že lidé chtějí viníka, a tak fámy vznikají prakticky spontánně?

 Od každého něco. Ostatně nejnověji se proláklo, že zdražení má být asi 10% (předtím se strašilo 25% i více), což se několikrát stalo už v minulosti, a to prostě proto, že ČEZ zdražit chtěl. Má jít asi o 2,35 Kč na 1 kW, z toho 0,35 na VŠECHNY obnovitelné zdroje, dvě koruny pak na zvýšení zisku pro ČEZ. Přitom sám ČEZ některé fotovoltaické elektrárny má. Tedy, přiživuje se vydatně a ještě kydá na ty, kdo vůbec u vzniku příslušného zákona nebyli. Také pan předseda svazu průmyslu a dopravy Míl! Tak kdo je tedy hlavním viníkem zdražení?

Taky si myslím, že řadový občan se cítí Zelenými ohrožen více než nějakou ekologickou krizí. Chce jezdit autem, vy prosazujete železnici, která pro střední vrstvu už není tak pohodlná. Už jsme to kdysi řešili v jiném rozhovoru. Nevyřeší za nás některé věci zkrátka přírody, evoluce, vývoj? Lidi přirozeně chtějí za svého života ze všeho vytřískat co nejvíce. Má smysl proti tomu bojovat? Jen upozorňuji, že rýpu záměrně, vy přece víte, že řadu idejí s vámi sdílím.

 Železnice a auta nejdou proti sobě. Naopak, čím modernější a přitažlivější železnice bude, tím více dopravy stáhne. A ten, kdo chce jezdit jen autem, bude mít ty silnice volnější. Mít auto, už z tohoto důvodu bych chtěl, aby co nejvíce lidí železnici využívalo. Vždyť silnice jsou teď nebezpečné jako nikdy. I proto, že jsou na ně vyháněni lidé, kteří by raději jezdili veřejnou dopravou, kdyby nebyla tak zanedbaná.  Stejně spousta lidí oba druhy dopravy střídá, nebo dokonce kombinuje. Na nádraží dojedou autem a pokračují vlakem. Zřejmě si spočítali, že se jim to vyplatí.  Takže nemá smysl to uměle hrotit proti sobě.

Vyčetl jsem Straně zelených, že nezkusila dát do čela kandidátky někoho jiného. Neberte to osobně, ale myslím si, že jste se už okoukal. Proč není lídrem někdo jiný?

Tohle bych nechal na voličích, pane Bárto.

Beru to z pohledu politika. Někdy je lepší stáhnout se do pozadí. To samé jsem třeba vyčetl českolipské ODS. Přece dobře víte, že v komunálních volbách není tak jednoduché někoho na kandidátce vyzdvihnout jako ve volbách parlamentních.

Opakuji, tohle bych nechal na voličích.

Vidíte mezi stávajícími členy Strany Zelených v České Lípě nějakého svého nástupce?

 Nástupce v čem?  V zastupitelstvu?  Tím může být každý, kdo bude zvolen.

Myslím jako jakéhosi ideového vůdce.

Ideový vůdce?  To tedy nejsem.  Ostýchal bych se taková slova vůbec použít.

V porovnání s jinými stranami nemá vaše kampaň žádnou gradaci. Jsou příčinou chybějící peníze nebo za tím stojí jiné důvody?

V komunálních volbách volební kampaň zdaleka nehraje takovou roli jako třeba v parlamentních. Lidé zastupitele znají často osobně a dovedou je ohodnotit podle jejich práce, nemusí čekat, jak se předvedou ve volební kampani jednou za čtyři roky.  S tím mají spíše špatnou zkušenost.

Já si myslím, že řada lidí ani nezná své zastupitele, někteří ani starostku, a bude volit na základě předvolební masáže. Lípa zase není tak malé město. Jde teda spíše o nedostatek peněz?

V tom s vámi nesouhlasím. Lidé, o kterých mluvíte, zpravidla nechodí k volbám.  A ty, kdo chodí, bych nepodceňoval.

Řekněte mi, proč by měli lidé, přes všechno výše napsané, Stranu zelených volit? 

Těch důvodů by bylo mnoho. Třeba pro naprostou neúplatnost a spolehlivost v hájení veřejných zájmů. Protože je za námi už kus práce. A protože chceme v té práci pokračovat. To není zas taková samozřejmost. Zažil jsem za těch 20 let v zastupitelstvu už desítky lidí, kteří se tam mihli na jedno volební období, a po té čtyřleté zkušenosti už je nikdo nikdy k opakované kandidatuře nepřemluvil. A jsou obce, kde žádné zastupitelstvo nemají, protože se tam nenašel nikdo, kdo by si tu práci a starosti chtěl naložit na hřbet.  Já si vážím každého, kdo tu zkušenost má a přesto opakovaně kandiduje, protože chce opravdu něco pro své město udělat. Každého, kdo se nespokojí jen s kritikou práce těch druhých.

Pokud ve volbách uspějete, hodláte se aktivně ucházet o místo ve vládnoucí koalici, nebo se považujete spíše za permanentní opozici?

To bude záležet na míře programové shody s tou stranou (stranami), která či které budou radniční koalici sestavovat.

Řada volebních nápadů konkurence je známa. Kdo je vám teda zatím nejbližší. Věci veřejné?

Co jsem tak pročítal dostupné volební programy, našel bych nějakou tu programovou shodu u nejedné z kandidujících stran. Ale neodvážil bych se říci, že ta či ona strana je nám výrazně bližší než jiná.

Co považujete za svůj osobní úspěch během svého posledního členství v zastupitelstvu města?

Prosazení mimoúrovňového křížení Svojsíkovy stezky s budoucím jihozápadním obchvatem České Lípy v Obecním lese do nového územního plánu města. Bez toho by tam vzniklo velmi nebezpečné místo, kde by byly ohroženy životy lidí, kteří se tudy dostávají za denní rekreací do okolní přírody

Ve zhodnocení působení tří zelených v končícím zastupitelstvu je napsáno, že jste zabránili několika podezřelým prodejům majetku města. Můžete být konkrétnější?

Ano, například prodeji kusu  lesa u bývalé cihelny na Slovance. To je pro obyvatele Slovanky lokalita, kterou využívají k procházkám, k denní rekreaci, protože nic bližšího tam nemají. Kdyby se to prodalo, už by tam nesměli. Podobné je to s kusem lesa v Žizníkově a u dalších pozemků.  Mimochodem, i proto by nás lidé měli volit. Vsadím se, že po volbách přijde nový pokus odmrštěných zájemců ty pozemky dostat. Jsme ochotni v takovém případě tomu zabránit všemi zákonnými prostředky.

Po minulých volbách jste se pokoušeli sestavit koalici proti ODS. Proč to nevyšlo?

Ta koalice by byla příliš nesourodá.

Byli byste tehdy ochotní spojit se i s KSČM?

Já osobně ne.  Zažil jsem si před rokem 1989 své a těžko bych se přinejmenším s některými lidmi domlouval.

Proti ODS se řada subjektů více či méně vymezuje i v současné volební kampani. Myslíte si, že ODS (s podporou dalších uskupení) vládla městu špatně?

Bez komentáře.

Nechcete si udělat zle? Už před volbami.

Domnívám se prostě, že mi nepřísluší hodnotit ostatní hráče na hřišti. To je věc rozhodčího, v tomto případě voličů.

Ještě před čtyřmi lety jste býval aktivním glosátorem příspěvků na i-novinách. Přestal jste je číst úplně anebo jste si jen dal závazek nepřispívat?

Možná že nejlepší odpovědí na tuto otázku budou reakce na tento rozhovor.

Taky se trochu bojím, ale poslední dobou, pomineme-li borská témata, mi diskuse nepřijdou tak ostré. Anebo jsem otupěl. Co váš civilní život? Stalo se za poslední čtyři roky něco významného, co by mohla veřejnost vědět?

Nic významného se v mém životě nezměnilo.

Mimochodem, jaký je váš postoj v borské „památníkové“ kauze?

Jednoduchý. Někteří lidé si trapně pletou antifašismus s antiněmeckým šovinismem.  Ani netuší, jak blízko mají sami k fašismu.

----

Miroslav Hudec se narodil v roce 1951 v Benešově u Prahy. V letech 1971-1976 studoval psychologii na Filozofické fakultě UK v Praze. Od roku 1976 až dosud zaměstnán jako psycholog Pedagogicko-psychologické poradny v České Lípě, od roku 1991 zároveň ředitel téhož zařízení.

Je ženatý, manželka je absolventka oboru Čj-Fj na Filozofické fakultě UK v Praze a je učitelkou. Dospělá dcera je středoškolská učitelka.

K fotografii doplnil: Někteří tvrdí, že my Zelení bychom nejraději zpátky na stromy. Připojená fotografie dokládá, že by na tom mohlo něco být (klácení ořechů na zahrádce).