Před volbami jsme připravili pro všechny strany v České Lípě a Novém Boru dotazník s více než deseti dotazy. Dnes odpovídala ČSSD Nový Bor, kterou vedou do voleb Josef Chittussi se současným místostarostou Stanislavem Valdmanem.
1. Jaké jsou vaše investiční priority v následujících čtyřech letech?
Máme dvě priority, kterou jsou finančně zajištěné – rekonstrukce a dostavba Sklářského muzea a vybudování kanalizace v Novém Boru – Janově.Půjde nám i o zahájení etapové rekonstrukce náměstí Míru, pokračovat s rekonstrukcí oddělení mateřských škol v areálu v Kalinově ulici, podpoříme také investice do mateřské školy Klíček a investice do Základní umělecké školy. Záměrem je i přestavba bývalé ubytovny Crystalexu na startovací byty a sociální bydlení.
2. Kde podle vás má město rezervy a mohlo by ušetřit? Které oblasti jsou podfinancované?
Nejsme pro šetření za každou cenu, ale rozumné hospodaření. Pokud by mělo město ušetřit, tak musí stát změnit legislativu především z hlediska působení státní správy, která odčerpává nejvíce mzdových prostředků. Ty tvoří značnou část rozpočtu. Šetřit na školách a seniorech je nesmysl.. Je třeba se spíše věnovat příjmové stránce rozpočtu. Při prodeji pozemků a nemovitostí dosahovat nejvyšších cen, což lze dosáhnout dražbami nebo obálkovými metodami. Půjde i to, dokázat aktualizovat cenovou mapu prodeje obecních pozemků, prodat za lepší ceny další městské byty. Pokud jde o podfinancované oblasti, můžeme uvést např.sféru sportu, bytové výstavby , oprav a rekonstrukcí komunikací a chodníků.
3. Těsně před volbami se stali politickým tématem Romové z nemocniční ulice. Postupovalo podle vás vedení města při prodeji domu zodpovědně? Jaké navrhujete další řešení problému?
Město postupovalo s prodejem domu v Nemocniční tak, jak rozhodnuli zastupitelé. Romským rodinám bylo činěno, i přes vysoké dluhy za nájemné a vodu, několik nabídek, aby si dům odkoupili sami, získat jej mohli i v dražbě. Jde o dlouhodobě problémovou komunitu, jaké jsou i v jiných městech. Tato umí o sobě mediálně dávat vědět a nabízí pouze jediné řešení – říká, ať nám město dá práci a my začneme platit dluhy. A to je dle našeho názoru dost málo.
4. Jaký je postoj vašeho subjektu k digitalizaci kina?
Digitalizaci kina schválilo zářijové zastupitelstvo a nemá cenu se k ní dál vracet. Pokud však jde o další existenci kina, tak navrhujeme, aby jej město dalo za jasných podmínek do dlouhodobého pronájmu a nájemci garantovalo roční příspěvek.
5. Jaký je postoj vašeho subjektu k pomníku popravených Němců?
Nemůžeme nařídit novoborským sociálním demokratům, aby na tento citlivý poválečný problém měli jednotný názor. Každý to cítí trochu jinak, takže žádný jednotný postoj nemáme a prosazovat nebudeme.
6. Součástí kultury města je postoj k seniorům. Co konkrétně plánujete pro ně?
Město má dle našeho názoru velice dobrý komunitní plán, kde své místo a podporu mají i senioři. My mu nemáme co vytknout, stojíme za ním v celé šíři.
7. Jak by mělo v budoucnosti vypadat náměstí v Novém Boru?
Mělo by se po etapách co nejvíce přiblížit tomu, co vyprojektoval pro Nový Bor Bořek Šípek. Jsme si však vědomi, že na to je třeba získat finance z operačních unijních programů. Pokud se to nepodaří v tomto volebním období, tak je třeba se zamyslet nad úplně jiným a skromnějším přístupem k rekonstrukci náměstí. Pochybujeme, že by stávající projekt potom někdy město mohlo financovat samo.
8. Velkým, možná největším problémem je v Novém Boru nezaměstnanost. Máte aspoň nějaké nápady, jak ji snížit?
Dvanáctiprocentní nezaměstnanost nelze řešit jinak, než příchodem větších investorů a na to potřebujeme oživit průmyslovou zónu. To však bez pomoci státu nepůjde, protože většina investorů se obyčejně ptá také na vlastnictví pozemků a přístupy k nim. Např.podpora živnostníků, se kterou počítáme také, může nezaměstnanosti drobně pomoci, ale určitě ne nějak výrazně.
9. Přiznám se, že mi jako učiteli českolipského gymnázia chybějí většinou skvěle připravení borští studenti. Není podle vás zbytečným plýtváním zakládat v Novém Boru gymnázium, které samo o sobě efektivní nebude a ještě snižuje kvalitu gymnázia českolipského?
My víme o vysoké kvalitě výuky na obou našich základních školách. Naše město mělo do roku 1971 kvalitní střední všeobecně vzdělávací školu, která rozhodnutím tehdejších mocipánů byla zrušena, takže se tady učilo a studovalo jen sklo a sklářství. V případě současné střední školy jde o část širšího restrukturalizačního projektu, kde nabídka čtyřletého gymnaziálního studia byl jen prvním krokem. My další kroky vedení školy podporujeme, protože početně páté největší město Libereckého kraje nabízet středoškolské studium musí. Také se nechceme nečinně koukat na to, že každým rokem se z Nového Boru a okolí hlásilo na jiná gymnasia 30 - 40 žáků z 9. tříd. Všeobecné vzdělávání je velice žádané a i proto bylo obnovení zdejšího gymnasia logickým krokem.
Sklářské studium a příprava na sklářská řemesla by měla zůstat jen jedním ze segmentů, ale nikdy se nevrátí časy, kdy tady naráz studovalo a učilo se 800 sklářů pro celou republiku.
Jen poznamenáváme, že bude dost záležet na tom, kterým záměrům zdejší střední školy dá zelenou zřizovatel
Pokud bude českolipské gymnasium nadále kvalitní, tak do něj budou jistě dojíždět i studenti z Nového Boru.Nový Bor neuvažuje o osmiletém gymnasiu, kde má Česká Lípa veliký prostor k působnosti na naše žáky.
10. Které subjekty považujete za své přirozené partnery, se kterými byste nejraději vyjednávali radniční koalici?
Nevymezujeme se vůči žádnému subjektu. Jednat budeme se všemi, pokud to budou chtít. Máme však představu, že úspěšnější bude ta koalice, jejíž strany mají zastoupení v orgánech, kde se také rozhoduje o úspěšnosti komunální politiky – krajském zastupitelstvu a v obou sněmovnách.
11. Jaká jsou hlavní volební témata, jimiž chcete oslovit své voliče?
Potřebujeme město vrátit na cestu prosperity, ožvit průmyslovou zónu a získat tak nová pracovní místa. Chceme mít město bezpečné, město pro slušné lidi. Dobře opravené a vybavené základní školy a mateřské školy. Využít příležitosti na širokou škálu možností k předložení projektů z unijních, vládních, ministerských a krajských financí. A dokázat to také spolufinancovat. Počítáme s větší finanční podporou na opravy a rekonstrukce chodníků a ulic. Jsme pro širokou podporu občanské společnosti, ať již jde o sport, kulturu, spolkovou činnost a různé jednorázové akce. Je třeba se vrátit k projektům bytové výstavby a narýsovat pro město investiční priority.
12. Hypotetická otázka na závěr. Věnuji miliardu korun ve prospěch města. Jak byste s těmito penězi naložili? A prosím, neodpovídejte, že podobné otázky neřešíte :o)). Chci zjistit, co zásadního byste v Novém Boru změnili, kdybyste měli po čtyři roky nečekaný zdroj financí.
Je to opravdu jen hypotetické. Novému Boru by měl zůstat charakter zahradního města, takže by měl mít upravené parky, obnovit postupně příměstské lesoparky, starat se o dobrou údržbu a obnovu chodníků a komunikací. Nabídnout zasíťované lokality pro výstavbu rodinných domků a bytových domů, připravit průmyslovou zónu, najít řešení pro galerii k vystavení nesmírně cenných exponátů ze všech IGS, dostavět infrastrukturu pro sportovní a kulturní vyžití obyvatel a realizovat nápady na podporu rozvoje turistiky. Myslíme, že na to by ani miliarda nestačila.
13. Ještě mi, prosím, napište, kdo za váš subjekt dotazník vyplnil.
Josef Chittussi – lídr kandidátky ČSSD
Stanislav Valdman – předseda MO ČSSD a současný místostarosta města