Provozní zisk vzrostl více než dvojnásobně na 6,4 milionu korun, řekl dnes Karel Samec, mluvčí společnosti Bohemia Crystalex Trading, která je majoritním vlastníkem.
Zájem o strojně vyráběné sklo přitom podle něj dál stoupá, už dnes má tak Crystalex objednávkami zajištěnou práci až do poloviny příštího roku. Zhruba 85 procent výroby přitom míří do zahraničí. Sklo z Nového Boru se prodává do 80 zemí. "Užitkové sklo směřuje zejména na německý trh, k tradičním odběratelům ale patří například také Španělsko, Itálie, Francie, Rusko, USA nebo Kanada," dodal mluvčí.
Výroba skla má v Novém Boru téměř třistaletou tradici. Výroba roztroušená v malých sklárnách a dílnách se v roce 1967 soustředila v nově vybudovaném moderním závodě. Sklářský kombinát se sedmi tavicími pecemi postavila tehdy bělehradská firma Union Engineering. Výrobu zahájil 28. října, firma si tak připomíná 40 let provozu. O pět let později byla v Novém Boru spuštěna první výrobní linka na strojní sklo. Dnes stroje vyrábějí 90 procent skla, které Crystalex dodává na trh.
Crystalex prošel v posledních letech restrukturalizací s cílem optimalizovat výrobu a snížit náklady, aby byl schopen konkurovat levné produkci strojního skla z asijských zemí, Ruska či Polska. V minulosti už proto prodal sklárny v Květné na Uherskohradišťsku a zastavil výrobu i v Chlumu u Třeboně. Nyní zaměstnává Crystalex 1927 lidí. Největší je závod v Novém Boru se 1380 zaměstnanci, další závody jsou ve Vrbně pod Pradědem, Karolince na Vsetínsku a Hostomicích na Teplicku. Firma je součástí skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), do níž patří i Kavalier Sázava, Sklo Bohemia Světlá a sklárny Bohemia Poděbrady. Celá skupina zaměstnává 5400 lidí.