Dnes je 21. 04. 2025
svátek má Alexandra

Romové chtějí z Boru do sněmovny

Archiv

Právě tohoto novoborského podnikatele delegáti do čela strany zvolili.


Nová strana chce podle Tancoše zajistit Romům to, na co mají právo - především slušné bydlení a uplatnění.


"Podle odhadů žije v České republice kolem 350.000 až 400.000 Romů, tři čtvrtiny z nich žijí v holobytech nebo nevyhovujících bytech a téměř 95 procent jich je nezaměstnaných," řekl ve své úvodní řeči Tancoš.


Rasová diskriminace je podle něj každodenní součástí života Romů. To vše chce strana změnit.


"Nestojíme o to, aby nás majoritní společnost jen tolerovala, chceme respekt, nemáme zájem o asimilaci, chceme integraci a rovné podmínky jako příslušníci majoritní společnosti," zdůraznil Tancoš.


Romové by rádi prosadili zákon, který by příslušníkům menšin zaručoval určitý podíl pracovních míst na úřadech i v podnicích, sami však přiznávají, že problémem je nedostatečné vzdělání. Právě možnost rovného vzdělání pro Romy proto patří k prioritám strany. Členové nového vedení se dnes shodli na tom, že Romové nemohou čekat na to, co jim společnost dá, a sami se musí aktivně zapojit do práce ve městech a obcích.


Podle ostravského zástupce Františka Siváka, který byl zvolen druhým místopředsedou, bude v příštích měsících hlavním úkolem strany přesvědčit Romy, aby byli v prosazování svých zájmů jednotní.


"Musíme jít k volbám a podpořit svou stranu," zdůraznil Sivák.


RDSS má kolem 1600 členů. Od května by strana měla začít fungovat v Praze. Šestačtyřicetiletý Tancoš se proto chce vzdát podnikání a svoji stavební firmu předat synovi, aby se mohl práci pro stranu plně věnovat.


Romské politické strany se v České republice začaly objevovat listopadu 1989. První a pravděpodobně nejúspěšnější romskou politickou stranou byla Romská občanská iniciativa. Ve volbách v roce 1990 se straně podařilo získat několik poslaneckých mandátů, ovšem rychlý úspěch romských politiků vystřídaly nezdary, provázené osobními půtkami a volebními debakly v následujících volbách. Většina romských politických stran nakonec zanikla nebo není aktivní.