Přestože ministr životního prostředí Martin Bursík uznává za oprávněné námitky obcí, které jsou z jednání vyloučeny, řízení zastavit nemůže. Horní zákon mu to neumožňuje, řekl dnes ČTK mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Zdůraznil, že v případě ložiska Osečná-Kotel rozhodně nejde o žádné povolení k těžbě uranu, a to ani průzkumné.
Nyní se jedná o vyhlášení ochrany tamního ložiska před jeho znehodnocením či poškozením a také o stanovení podmínek ochrany. Ani Diamo podle ministerstva nepředpokládá, že by v lokalitě v nejbližších desetiletích začalo těžit. "Fakt, že obce nemohou být účastníky těchto řízení, se mi vůbec nelíbí. Ovšem musíme jednat podle platných zákonů," řekl Bursík. Návrh novely horního zákona, který by účast obcí umožnil, už podle něho ministerstvo připravilo, nyní k němu pokračují meziresortní jednání. "Musím ale říci, že nejsou jednoduchá. Na účasti obcí na rozhodování hodlám ale trvat," dodal ministr.
Obyvatelé Podještědí mají ale obavu z toho, že prohlášení chráněného ložiskového území bude prvním krokem k těžbě uranové rudy v lokalitě Osečná - Kotel, kterou už v 60. letech objevily průzkumy Diama. O prohlášení ložiska ale požádalo Diamo teprve loni, důvodem byla rostoucí cena uranu. Chráněné ložisko má být vyhlášeno na území 10,5 kilometru čtverečních. Podle odhadu tam leží kolem 20.000 tun rudy, což představuje v současných cenách kolem 120 miliard korun. Těžba by ale byla velmi nákladná a měla by devastující dopad na životní prostředí.
Dotčené obce Český Dub, Osečná, Světlá pod Ještědem a Janův Důl se vyhlášení chráněného ložiska brání, podle českodubského místostarosty Martina Bobka, by totiž znamenalo prakticky stavební uzávěru. Podle horního zákona z roku 1988 by každý, kdo by chtěl stavět či jen rekonstruovat, musel žádat o souhlas Diamo, bez ohledu na to, že objekt či pozemek vlastní. Zcela by to tak zastavilo rozvoj regionu.
Obce se proti záměru ohradily, nesouhlasí také s tím, že podle horního zákona nejsou účastníky řízení o prohlášení ložiska. "Je to v rozporu s ústavou, protože to porušuje vlastnická práva obcí i správu jejich území," vysvětlil Bobek. Podle Josefa Jadrného ze Strany zelených se obce chtějí obrátit s žádostí o pomoc na ombudsmana. "Chceme, aby se o ložisku rozhodovalo až podle nového zákona za účasti obcí," řekl dnes ČTK Jadrný. Odpůrci záměru už podle něho připravují další protesty.