Českolipsko v současné době nepatří mezi oblasti se zvýšeným výskytem nakažených klíšťat, přesto však riziko nákazy není zanedbatelné. „V loňském roce jsme zaznamenali 37 případů nakažení lymskou boreliozou a 4 případy s klíšťovou encefalitidou. Dva z těchto čtyř lidí udali jako místo nákazy českolipský okres,“ uvedla okresní hygienička Hana Knížová. V minulosti byl mírně zvýšený výskyt těchto klíšťat na Bořetíně a v Kvítkově. „K dnešnímu dni jsou nahlášeny zatím tři případy boreliozy, encefalitida zatím nebyla žádná,“ dodala Knížová.
Lymská borelioza je oproti encefalitidě méně nebezpečná a dá se snadněji vyléčit. Je ji však třeba zachytit již v prvním stádiu, kdy se kolem místa vpichu klíštěte vytvoří obvykle červená skvrna.
Příznaky klíšťové encefalitidy jsou podobné příznakům chřipky. Bolesti hlavy, malátnost, může se objevit i zvýšená teplota. Jistota se získá až na základě klinického vyšetření.
Klíšťové encefalitidě se ale dá účinně předejít očkováním. Základní dávky jsou tři, druhá se aplikuje za 6 týdnů, třetí za 6 měsíců po první. Existuje i očkovací schéma kratší, kdy jsou dávky aplikovány do měsíce, ale u něj se logicky úspěšnost protilátkové odpovědi může u některých jedinců snížit. Očkování začíná účinkovat již po dvou dávkách.
Jedna očkovací dávka stojí maximálně 400 Kč, které jsou hrazeny ze zdravotního pojištění pouze dětem do třinácti let. Některé pojišťovny však nabízejí osobám nad třináct let na očkování finanční příspěvek.