Dnes je 19. 12. 2024
svátek má Ester

Regionální bibliografie: Česká Lípa I.

Archiv

Velká část z nich byla navíc publikována zejména na stránkách vlastivědného čtvrtletníku "Mitteilungen des Nordböhmischen Excursions-Clubs" (MNEC), vycházejícího v České Lípě v letech 1878-1938 nebo v ročenkách českolipských škol a zvláštního vydání se dočkala jen příležitostně, např. v podobě separátních otisků. Publikací zabývajících se historií města tak příliš mnoho nevyšlo. Jejich vydání bylo také často svázáno s oslavami různých výročí.


Asi nejstarší samostatně vydanou prací je brožurka J. N. Willomitzera Die alte oder Gross-Kirche St. Petri und Pauli in Böhmisch-Leipa, která se věnuje minulosti bývalého hlavního městského kostela, jenž shořel při požáru v roce 1787. Stejný autor později vydal také o něco rozsáhlejší práci Die Lieb-Frauen-Kirche in Böhm. Leipa o kostele P. Marie v dnešní Mariánské ulici. Oba tituly patří mezi ty, které jsou dodnes řadou badatelů využívány a v případě toho prvního jsou také jedinou zasvěcenější zprávou o dnes neexistujícím farním kostele, který stával v místech dnešního Škroupova náměstí. Minulosti jiných významných objektů se věnoval také Wenzel Heimrich, tajemník městského úřadu a archivář. Jeho bohatá publikační činnost našla své uplatnění především v již zmíněném MNEC nebo v městských a okresních novinách. Už v roce 1879 ale publikoval samostatnou práci o dnes již zbořeném berkovském domu v Mariánské ulici Das alte Schlössel in Böhm. Leipa. V souvislosti s plány na regulaci Ploučnice pak v roce 1898 sepsal malý spisek o historii nejstaršího českolipského kamenného mostu u dřívější Dlouhé brány (v místech dnešního prostranství před kavárnou Union) Unsere Polzenbrücke. Z významných mětských staveb byla pozornost věnována ještě městskému pivovaru v práci Erwina Martina Geschichte des Bürgerlichen (früher herrschaftlichen) Bräuhauses und des alten Braurechtes der Stadt Leipa. 1381-1908.


Jak už bylo výše naznačeno, velkým impulsem k vydávání samostatných titulů byla různá výročí a jejich oslavy. Už v roce 1880 vydal profesor českolipského gymnázia Amand Paudler brožurku ke 300. výročí lukostřeleckého spolku s názvem Die Bogenschützen-Gesellschaft in B. Leipa. O padesát let později připravil pro stejný spolek městský archivář K. J. Bienert další pamětní publikaci pod názvem Die bürgeliche Bögenschutzen-Gesellschaft in Böhmisch Leipa. V roce 1927 pak vydal drobný pamětní tisk k 300 letům existence památného českolipského hostince Stadt Graz.


Pro město významné a bohužel také tragické události se věnoval i již výše uvedený W. Heimrich, který v roce 1887 (tedy opět k výročí, tentokrát stoletému) vydal práci o velkém městském požáru v roce 1787 Der Grosse Brand in Leipa am 6. October 1787. Ve třech kapitolách zde vylíčil nejen vznik a průběh celé tragédie, ale i důsledky, které pro město měla. Další zničující požár města v roce 1820 se sice tak podrobné studie nedočkal, ale dochoval se dobový, česky i německy vytištěný text několikastránkového letáku popisujícího zkázu města. Už svým sugestivním názvem Krátké popsánj wyhořenj Města České Lípy w noci 12tého kwětna 1820 a Prosba na každého lidského přjtele aby těm bez viny pohořelým ku pomoci přispěti ráčil se tento tisk snažil čtenáře nejen zaujmout, ale obracel se na ně i s prosbou o finanční pomoc.


V roce 1937 připravil v rámci připomínek 600. výročí od nejstarší zmínky o České Lípě K. J. Bienert titul Böhmisch Leipa 1337-1937. Knížečka je to útlá, ale kvalitně vytištěná s řadou dobře reprodukovaných fotografií a reprodukcí. Historie města je zde podána sice stručně, ale faktograficky obsáhle a s ohledem nejen na obecnou historii, ale i na hospodářskou a kulturní minulost města. Velkou kapitolu v knize tvoří také jakýsi místopisný průvodce po městských pamětihodnostech. Toto výročí si také připomněl v České Lípě sídlící Excursions-Club, který připravil dvojčíslo MNEC, celé věnované historii České Lípy pod názvem Sechshundertjahrfeier der Stadt Böhmisch Leipa 1337-1937. Sešit obsahuje několik samostatných prací na různá témata z historie města jako jsou například genealogie Berků, městská pečeť, historie některých cechů a řemesel, augustiniánský klášter, historie českolipských židů ad.


Další významné výročí bylo spojeno s existencí augustiniánského kláštera a gymnázia, jejichž existence je spjata se zakládací listinou kláštera vydanou Albrechtem z Valdštejna v roce 1627. Tu vydal v německém překladu (originál je latinsky) v roce 1927 tiskem Carl E. Pierer pod názvem Die Urkunde über Wallensteins Kloster-Gründung in Böhm. Leipa. V roce 300. výročí vyšel také slavnostní sborník Festschrift zur feier des 300 jähr. Bestandes des Augustinerklosters und Gymnasiums in B.-Leipa, který obsahuje několik statí z pera různých autorů, přičemž minulostí obou institucí se zde věnovali zejména Karl Schober a Joseph Neuwirth.


Valdštejnská etapa v historii České Lípy, ačkoliv byla velmi krátká, se odrazila v několika pracích publikovaných v MNEC nebo v ročenkách českolipského gymnázia. Samostatně vydal v roce 1930 F. J. Wünsch jako volnou přílohu MNEC svou práci o panství Nový Zámek a Lípa za Valdštejnovy éry s názvem Die herrschaft Neuschloss-Leipa in den Kriegsjahren 1631-1635. Vedle historického líčení zde v edici publikoval také několik dobových písemností. Výročí Valdštejnovy tragické smrti v roce 1634 se opět stalo popudem k vydání pamětního sborníku Leipaer Wallenstein-Festschrift v roce 1934 s několika texty vztahujícími se k Valdštejnovu působení v České Lípě.


Abychom byli úplní, měli bychom se alespoň zmínit o patrně nejstarším přehledném sepsání dějin města České Lípy, jehož autorem je první městský archivář F. Sonnewend. Jeho dějiny města ale nikdy nevyšly tiskem a jejich autor je v letech 1841-1843 vložil do městské kroniky pod názvem Beschreibung der Stadt Böhmisch Leipa mit vorangehender Übersicht der Herrschaft Neuschloss. Ucelený pohled na dějiny města tak v předválečném období přinesla jen Hantschelova "Vlastivěda" z roku 1911, o které jsme psali již minule.


V tomto letmém exkurzu pochopitelně nešlo vyčerpat všechny tituly, které se historií města zabývají. Uvedený výběr ale snad obsahuje základní literaturu vyšlou do roku 1945, která se věnuje obecné historii České Lípy nebo některým úsekům z jejích dějin, významných pro město jako celek. Samostatnou kapitolou by jistě byla historie škol, spolků apod. K tomu ale až někdy příště.


Bibliografické údaje:


Bienert, K. J.: Die bürgeliche Bögenschutzen-Gesellschaft in Böhmisch Leipa, B. Leipa 1931, 48 s


Bienert, K. J.: Böhmisch Leipa 1337-1937, B. Leipa 1937, 68 s.


Festschrift zur feier des 300 jähr. Bestandes des Augustinerklosters und Gymnasiums in B.-Leipa, B. Leipa 1937, 88 s.


Heimrich, W.: Das alte Schlössel in Böhm. Leipa, B. Leipa 1879, 32 s.


Heimrich, W.: Der Grosse Brand in Leipa am 6. October 1787, B. Leipa 1887, 44 s.


Heimrich, W.: Unsere Polzenbrücke und ihr Kreuz, B. Leipa 1898, 24 s.


Krátké popsánj wyhořenj Města České Lípy w noci 12tého kwětna 1820 a Prosba na každého lidského přjtele aby těm bez viny pohořelým ku pomoci přispěti ráčil, Praha 1821, 10 s.


Leipaer Wallenstein-Festschrift, B. Leipa 1934, 28 s.


Martin, E.: Geschichte des Bürgerlichen (früher herrschaftlichen) Bräuhauses und des alten Braurechtes der Stadt Leipa. 1381-1908, B. Leipa 1908, 36 s.


Paudler, A.: Die Bogenschützen-Gesellschaft in B. Leipa, B. Leipa 1880, 55 s.


Pierer, C. E.: Die Urkunde über Wallensteins Kloster-Gründung in Böhm. Leipa, B. Leipa 1927, 9 s.


Sechshundertjahrfeier der Stadt Böhmisch Leipa 1337-1937, B. Leipa 1937, 90 s.


Willomitzer, J. N.: Die alte oder Gross-Kirche St. Petri und Pauli in Böhmisch-Leipa, Leitmeritz 1859, 56 s.


Willomitzer, J. N.: Die Lieb-Frauen-Kirche in Böhm. Leipa, B. Leipa 1880, 84 s.


Wünsch, F. J.: Die herrschaft Neuschloss-Leipa in den Kriegsjahren 1631-1635, B. Leipa 1930, 24 s.