Dnes je 26. 10. 2024
svátek má Erik

Tatobity se pyšní tisíciletou lípou

náhledový obrázek

Obce Libereckého kraje: Tatobity se pyšní tisíciletou lípou

Dvě stě patnáct. Přesně tolik obcí se nalézá na území Libereckého kraje. Řada z nich se může pochlubit zajímavou minulostí, významnými rodáky a také přitažlivými turistickými cíli.

Obec Tatobity se skládá ze dvou částí – Tatobity a Žlábek. Žije v ní okolo 550 obyvatel. Leží na jižním úpatí Ještědsko-kozákovského hřbetu nedaleko nejvyšší hory Českého ráje Kozákova, v blízkosti Chráěné krajinné oblasti Český ráj a uprostřed Geoparku Český ráj, který je zapsán na seznamu UNESCO. V roce 2018 získaly Tatobity titul Vesnice roku Libereckého kraje.

Tatobity lehce projedete ve směru z nebo do Lomnice nad Popelkou, přitom určitě stojí za to, zastavit se tam a prozkoumat obec trochu víc,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V okolí se nacházejí zajímavé staré i fungující lomy na oblíbený narůžovělý dekorativní kámen porfyr, který vznikal při sopečné činnosti v mladších prvohorách.

První zmínka o Tatobitech pochází z roku 1514. Zdejší barokní kostel sv. Vavřince byl vystavěn v místech starší dřevěné kaple v 1. polovině 18. století. Z četných soch, které se v obci nacházejí, stojí za zmínku boží muka z roku 1776, jež inspirovala Jana Nerudu k napsání Balady horské, a socha Panny Marie, takzvaná Matička z roku 1820 (někdy se uvádí 1867) od místního sochaře Zemana, která se nachází v horní části obce. Ze stejné kamenické dílny pochází i socha sv. Václava v kapličce u cesty směrem na Rovensko pod Troskami.

Ozdobou obce je památná Tisíciletá lípa o obvodu kmene 925 cm. V roce 2015 získala titul Strom roku České republiky a v roce 2016 obsadila 2. místo v anketě o evropský strom roku. S odhadovaným stářím přes 800 let je v současnosti nejstarším stromem Českého ráje.

S Tatobity je spojen život mnoha významných osobností. Vedle kamenického rodu Zemanů, jehož členové jsou autory mnoha soch a křížků ve zdejším regionu, to byli třeba Alois Podobský, člen orchestru Vídeňské státní opery a Vídeňské filharmonie, nebo houslista Břetislav Salaba. Narodil se zde také mistr houslař František Xaver Drozen (1898–1972), na jehož housle hrál například Jan Kubelík či David Oistrach. V Tatobitech také žil a tvořil malíř krajin a portrétů Jan Dědina. Dnes jej připomíná naučná stezka a takzvaná Malířova zahrada.


 

Jan Mikulička

  1. odborný zaměstnanec pro styk s veřejností