Problémové oblasti dopravní nehodovosti v Libereckém kraji se výrazně neliší od ostatních krajů v České republice. Významným problémem jsou ty nehody, kde dochází ke smrtelným následkům a následkům s těžkým zraněním a následně nehody dětí bez ohledu na míru zranění.
Podíváme-li se na příčiny, pak za největší problém nehodovosti nejen v Libereckém kraji, ale v celé ČR můžeme dlouhodobě označit nepřiměřenou rychlost. Ta se dlouhodobě podílí na smrtelných dopravních nehodách velmi významným procentem.
„V Libereckém kraji si jen od roku 2007 do konce 2013 vyžádala 87 obětí na lidských životech. V roce 2013 tvořila nadpoloviční většinu všech nehod, kde bylo následkem smrtelné zranění,“ upozornil krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník.
Za rok 2013 došlo v Libereckém kraji celkem k 3788 dopravním nehodám, což představuje pokles oproti stejnému období loňského roku o 71 dopravních nehod. Téměř polovinu tvoří nehody osobních vozidel celkem 1890. 101 dopravních nehod mají za sebou motocyklisté, 324 řidiči nákladních vozidel, 170 nehod cyklisté (z toho 24 dětí). V roce 2013 zemřelo na silnicích v LK 20 osob, 108 osob bylo zraněno těžce a 1194 lehce. V meziročním srovnání oproti předchozímu roku ubylo nehod s těžkým zraněním o celkem 18 a smrtelná zranění klesla o 5 případů. Lehkých zranění přibylo o 21 případů.
„Děti v roli chodce a cyklisty způsobily za výše uvedené období 50 nehod, což je o 2 méně, než za stejné období v loňském roce. Žádná z těchto nehod neměla za následek úmrtí. 3 nehody si vyžádaly těžké zranění,“ vypočítal radní.
Agenda prevence v oblasti dopravy zahrnovala v roce 2013 řadu aktivit. Liberecký kraj se velmi významně podílel na podpoře dopravní výchovy pro žáky základních škol a podpoře provozu dopravních hřišť. Realizoval návazné projekty na dopravní výchovu a prostřednictvím svého Týmu silniční bezpečnosti působil v mateřských a základních školách společně s Českým červeným křížem.
Prioritou agendy BESIP v Libereckém kraji zůstává dopravní výchova dětí a rozvoj projektů, které jí podporují. I nadále bude Liberecký kraje podporovat provozovatele dopravních hřišť, tak aby došlo k co největší účasti škol na této výchově. Sám se pak prostřednictvím Týmu silniční bezpečnosti bude podílet na výuce přímo ve školách. Další projekty, které Liberecký kraj podpoří a případně částečně se na nich podílet míří na mladé řidiče a cyklisty. V případě mladých řidičů se Libereckých podílí společně s polským partnerem na vytvoření výukového videa pro autoškoly. Cyklisty osloví prostřednictvím partnerství na již tradičním projektu „Na kole jen s přilbou“, který probíhá v celé republice.
„Projekty v oblasti dopravní bezpečnosti jsou v Libereckém kraji tradičně silné. Liberecký kraj je v tomto případě dávám za vzor ostatním a to nejen pro svůj rozsah aktivit, ale zejména pro koordinaci a spolupráci všech dotčených subjektů, které se snižování a prevencí v této oblasti zabývají. Dopravní výchova dětí, která je prioritní a je jasnou investicí do budoucna, je u nás v kraji na velmi dobré úrovni. Přes devadesát procent dětí 4. tříd základních škol navštěvuje systematickou dopravní výchovu na dopravních hřištích, přes 3 000 dětí prošlo v loňském roce programem týmu silniční bezpečnosti Libereckého kraje. V roce 2014 budeme klást důraz právě na tuto oblast a dále na oblast mladých a začínajících řidičů, kde vždy hrozí vysoké riziko vzniku nehody s vážným až smrtelným zranění,“ zdůraznil Vladimír Mastník.