Národní institut pro další vzdělávání, krajské pracoviště Liberec ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy,pod záštitou Josefa Dobeše, ministra školství, Radka Cikla (ČSSD), náměstka hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy a sportu, a Kamila Jana Svobody, náměstka primátorky Statutárního města Liberce pro resort školství, kultury a sociální oblasti, uspořádal včera v sídle Libereckého kraje, Krajskou konferenci s mezinárodní účastí ke zkvalitnění vzdělávání etické výchovy v ČR.
Etická výchova dětí je jako předmět v rámci školních výukových plánů od roku 2009 zařazena do výukového programu základních škol. Etická výchova je koncipována jako doplňující vzdělávací obor - školy si jej mohou, ale i nemusí vybrat.
„Výzkumy i zkušenosti pedagogů vypovídají o tom, že stále roste míra agresivity, nezdvořilosti a odmítání autority učitele ze strany žáků. Důležitost a aktuálnost tohoto kroku podporují i zkušenosti z většiny ekonomicky rozvinutých zemí, například v 16 zemích OECD, ve kterých je předmět s podobným obsahem do vzdělávacího systému zařazen, třeba. na Slovensku, ve Finsku, v Německu a dalších,“ řekl mimo jiné náměstek hejtmana.
„Za zavedením etické výchovy do škol je snaha zacelit mezeru v reformě českého školství, ve které chybí předmět, který by systematicky rozvíjel mravní úsudek žáka, jeho vnímání hodnot a jeho prosociální chování.“ dodal Radek Cikl.