Liberecký kraj nechystá od září 2011 změny ve studijních oborech na svých středních školách, se změnami v nabídce studijních a učebních oborů však vzhledem k demografickému vývoji je nutné počítat již od školního roku 2012/2013. Postupně bude třeba zvyšovat naplněnost tříd.
„Oborová nabídka mnohdy nekoresponduje s požadavky trhu práce a vyžaduje úpravy zaměření obsahu vzdělávání. Dosáhne se tím lepší uplatnitelnosti absolventů škol na trhu práce. Cílem změn je upravit oborovou nabídku tak, aby více odpovídala poptávce ze strany žáků i sociálních partnerů,“ vysvětlil náměstek pro školství, mládež, tělovýchovu a sport Radek Cikl.
V souladu se strategickými dokumenty Libereckého kraje bude postupně docházet k úpravě zápisu oborů vzdělávání škol zřizovaných Libereckým krajem a dojde tak k postupnému vyvažování jednotlivých stupňů středního vzdělávání, tedy odpovídající poměr všeobecného a odborného vzdělávání s maturitní zkouškou a především posílení středního vzdělávání s výučním listem.
Pro zvýšení ekonomické stability a zlepšení současné oborové roztříštěnosti je kladen důraz na profilaci a oborové zaměření jednotlivých středních škol. Z těchto důvodů, ale i pro zkvalitnění výuky a vybavení pro potřeby realizace školních vzdělávacích programů, byly maturitní ekonomické obory soustředěny na ekonomických školách, především obchodních akademiích.
„Zároveň dojde i k lepší orientaci dětí a rodičů pro volbu příštího studia a snazší spolupráci s případnými sociálními partnery škol jako jsou např. soukromé firmy umožňující žákům vykonávání praxe či zaměstnavatelé přijímající absolventy,“ doplnil Cikl.
Změnami v oborové struktuře dojde při profilaci středních škol ke zlepšení prostupnosti mezi jednotlivými stupni oborů. Odpovídajícím rozložením oborové struktury ve středních školách při dodržení souladu s demografickým vývojem se zvýší vzdělanostní úroveň žáků na jednotlivých stupních středního vzdělávání.
„Snahou odboru školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Krajského úřadu Libereckého kraje je také upravit shodné obory na školách v regionu tak, aby si vzájemně svojí nabídkou nekonkurovaly a při nižším počtu žáků školy neoslabovaly. Pro posílení oborové struktury je snahou omezit všeobecné nástavbové studium za současné podpory odborného nástavbového studia,“ řekla Jiřina Princová, vedoucí odboru školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Krajského úřadu Libereckého kraje.
„Těmito kroky dojde i posílení technického zázemí a zkvalitnění výuky jednotlivých oborů, zejména oborů náročných na technické vybavení při provádění povinné praxe žáků,“ řekl Cikl.
Sjednocením a koncentrací oborů bude také do budoucna umožněno zaměstnávání odborných a kvalifikovaných pedagogických pracovníků.
Na konci srpna uspořádá náměstek hejtmana LK Radek Cikl k této problematice tiskovou konferenci.
Květa Šírová
oddělení tiskové a vnějších vztahů