Celkem 25 studentů z Libereckého kraje převzalo 12. května v Severočeském muzeu v Liberci svá bronzovo-stříbrná ocenění za splnění programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE), který před 66 lety založil princ Philip. Tito mladí lidé se 6 až 12 měsíců věnovali dobrovolnictví, sportu, rozvíjeli své dovednosti a na závěr absolvovali několikadenní expedici v přírodě.
Účast v programu, který nyní funguje ve 130 zemích světa a ročně jej plní 1,3 milionu mladých lidí včetně více než 5 000 Čechů, mnohým pomohla překonat těžké období lockdownů a navzdory okolnostem trávit čas aktivně. „Účastníci programu v období pandemie pořádali sbírky pro nemocnice a domovy důchodců, šili roušky, nosili jídlo nemocným, uklízeli odpadky nebo pomáhali pohybem prostřednictvím aplikace EPP. V posledních měsících se také mnozí z nich zapojili do pomoci lidem prchajícím z Ukrajiny před válkou. Je radost pozorovat, jak se mladí lidé díky účasti v programu učí stát se zodpovědnějšími a vnímavějšími vůči světu kolem sebe,“říká Tomáš Vokáč, výkonný ředitel DofE v České republice.
To potvrzuje i Anežka Kirschnerová z Gymnázia Česká Lípa, která v rámci DofE dobrovolnictví doučovala dvě dívky z vesnické malotřídky v matematice a češtině. Kvůli pandemii Covid-19 tuto aktivitu ale musela přerušit a namísto toho šila roušky, které pak rozesílala potřebným, a zpracovávala videa o jejich tvorbě. Účast v programu komentuje slovy:„Myšlenka DofE mě zaujala hned při první přednášce, kterou jsme o programu měli ve škole. DofE mě přimělo dostat se k věcem, které bych třeba jinak nezačala nebo neměla dostatečnou vůli či motivaci dělat pravidelně.“
„Liberecký kraj s programem DofE uzavřel v roce 2020 Memorandum o spolupráci. Do programu je nyní zapojených osm škol zřizovaných Libereckým krajem. Jsem rád, že žáci škol mají o program zájem a věnují se tomu, co je zajímá. Učí se nový cizí jazyk, rozvíjejí prezentační dovednosti, hrají na hudební nástroje. Mohou se zlepšit v běhání či týmových sportech. Oblast dobrovolnictví je součástí programu, ve kterém se zapojují do pomoci svému okolí. Zkrátka se lépe připravují na budoucí profesní život,“říká Dan Ramzer, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro školství, mládež, tělovýchovu a sport.
Studenti získali svá ocenění několik týdnů poté, co Národní centrum DofE vysadilo ve spolupráci se Středočeským krajem a Nadací Partnerství 100 lip ve Vestci u Prahy a vznikla tak unikátní Alej prince Philipa. Alej vznikla na počest 100. narozenin prince Philipa, které by oslavil v minulém roce.
O Mezinárodní ceně vévody z Edinburghu (DofE)
- Program má 3 úrovně, bronzovou, stříbrnou a zlatou a může se do něj zapojit každý student nebo žák ve věku 13 až 24 let. Podle zvolené úrovně pak program plní 6, 12 nebo 18 měsíců.
- V České republice program funguje 26 let a je do něj zapojeno více než 300 základních a středních škol, dětských domovů, sportovních klubů. Do programu se zapojují mladí lidé z širokého sociálního spektra.
- Účastníci si volí aktivity a cíle ve třech oblastech – dovednosti, pohybu, dobrovolnictví. Na zvolených cílech pak pravidelně pracují. Čtvrtou oblastí je týmová expedice v přírodě, která má vždy konkrétní účel.