Dnes je 24. 11. 2024
svátek má Emílie

Celkem 2,5 milionu dá Liberecký kraj na ohrožené památky

Kraj poskytne na záchranu ohrožených kulturních památek v regionu 2.500.000 korun. Krajští radní na svém jednání v úterý 19. března rozhodli, že částku rozdělí mezi čtyři subjekty. Milion dostane arciděkanství v Horní Polici, půl milionu půjde na konzervaci hradní zříceniny Návarov, stejná částka pak na zlepšení stavu kostela sv. Martina ve Zlaté Olešnici a záchranu varhan v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou.

„Letos jsme se rozhodli podpořit mimořádným příspěvkem obnovu čtyř památek. Všechny čtyři mají, mimo památkovou hodnotu, také důležitou roli v životě místních lidí. V případě zříceniny hradu Návarov a také kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici navíc vnímáme rozvojový potenciál lokalit z hlediska cestovního ruchu,“ uvedla Květa Vinklátová, členka rady kraje pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Částku 1.000.000 korun obdrží Římskokatolická farnost – arciděkanství Horní Policena obnovu areálu poutního kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici. Areál je národní kulturní památkou. Jeho obnova se připravovala už od roku 2015. V současné době je kostel, přilehlý ambit i zvonice v havarijním stavu.

Památkou, jejíž záchranu kraj také podpoří, je hradní zřícenina Návarov. Vlastníkovi, společnosti CORTUUM s.r.o., poskytne kraj na konzervaci objektu 500.000 korun. Hrad byl založen v 1. pol. 14. století a první zmínka o něm pochází z roku 1365. V roce 1469 ho oblehla a dobyla královská vojska a v roce 1643 Švédové. Císař Ferdinand III. dal v roce 1644 hrad zbořit. Dochovaly se pouze zříceniny budov a hradeb, valy a příkopy.

Částku 500.000 korun dá kraj také na odstranění vlhkosti z konstrukce objektu kostela sv. Martina ve Zlaté Olešnici. Kostel byl postaven v letech 1780–1784 v pozdně barokním slohu. Stejná částka, 500.000 korun, půjde z rozpočtu kraje na záchranu varhan v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Varhany pocházejí od významné firmy Rieger z Krnova a obsahují více než 2.500 píšťal. „Jedná se o mimořádně velké varhany, na jejichž obnovu byla uspořádána sbírka. Přispívat bude také Město Jablonec nad Nisou. Opravou varhan získá nejen město, ale i celý kraj mimořádný hudební nástroj pro koncerty duchovní hudby,“ doplnila radní Květa Vinklátová.