Litoměřický biskup Mons. Jan Baxant navštívil na Velký pátek (6. dubna 2012) barokní poutní areál Kalvárie na Ostrém u Úštěka, aby v doprovodu věřících putoval čtrnácti zastaveními na zdejší křížové cestě. Skrze křížovou cestu si křesťané připomínají Ježíšovo utrpení a smrt za nás a pro nás.
Křížová cesta je zpodobením utrpení Krista na jeho poslední cestě z domu Pilátova až na horu Kalvárii (Golgota) po Via Dolorosa. Za zpěvu písně „Lide můj, slyš nářek Pána svého“z Kancionálu (společný zpěvník českých a moravských diecézí) putovali věřící společně s biskupem Baxantem postupně od prvního po čtrnácté zastavení a společně u nich rozjímali a modlili se. Zastavení, která vytvořila křesťanská tradice, jsou vyjádřením víry, že Ježíš Kristus je s námi v každé situaci a že může všechny těžké chvíle našeho života proměnit svou přítomností.
Zajímavostí je to, že autorem textu této písně, kterou biskup zvolil pro putování čtrnácti zastaveními křížové cesty, je Jan Křtitel Drbohlav, římskokatolický duchovní, hudební skladatel, překladatel, pedagog, básník, teolog, historik, konzistorní kancléř a v letech 1862 až 1877 kanovník Katedrální kapituly u sv. Štěpána v Litoměřicích. Text byl napsán v roce 1855 v českém jazyce, přestože v době, kdy vznikl, žilo na Litoměřicku převážně obyvatelstvo německé národnosti.
Velký pátek je dnem přísného půstu a připomínky Ježíšovy křížové cesty a ukřižování. Neslaví se mše svatá, konají se obřady uctívání kříže. Podobně jako na Květnou neděli se čte zpráva z evangelia o Ježíšově smrti (tzv. pašije). Velkopáteční obřady s litoměřickým biskupem Mons. Janem Baxantem se budou v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích konat večer od 18 hodin.
Křížová cesta v barokním areálu Kalvárie na okraji obce Ostré u Úštěka byla v loňském roce restaurována a v srpnu ji litoměřický biskup Mons. Jan Baxant požehnal. (Více na http://pamatky-ustecko.cz/kalvarie-ostre.php)