Dnes je 28. 11. 2024
svátek má René

Astronomické úkazy na obloze v roce 2012

Ani tento rok nebude chudý na astronomické jevy. Ten, kdo bude mít čas a chuť se vypravit do končin naší planety, bude odměněn řadou úkazů, které u nás nespatříme. Proto je uvádím už teď.

Prstencové zatmění Slunce 20./21. května

Toto první sluneční zatmění nebude u nás viditelné ani jako částečné, ale ze západních oblastí USA bude zatmění pozorovatelné při západu Slunce! Jde tedy o tip na výlet..

Častečné zatmění Měsíce 4. června

Zatmění nebude u nás viditelné. Opět dobré podmínky pro pozorování nastanou v Severní a Jižní Americe. Nejlépe bude zatmění viditelné z Austrálie.

Přechod planety Venuše před slunečním diskem 6. června 2012

Jde o velmi vzácný jev. Naposledy přechod  Venuše proběhl 8. 6. 2004. K dalšímu dojde až v roce 2117!  V roce 2004 bylo možné v ČR pozorovat celý přechod Venuše. Tento rok bude možné u nás sledovat pouze dvě poslední hodiny úkazu. Přesto půjde o nevšední podívanou. V České Lípě byl poslední přechod Venuše velmi dobře viditelný, počasí přálo. Snad bude stejně přízivé jako v červnu 2004... Celý přechod Venuše bude dobře viditelný z Asie a Austrálie.

Zákryt planety Jupiter Měsícem 15. července

K zákrytu planet Měsícem dochází velmi vzácně, proto půjde o velmi očekávaný úkaz. U nás viditelný! K jeho sledování není nutný teleskop, ale jeho použití můžu jen doporučit. Bude tak možné vidět, jak měsíce Jupitera a samotná planeta postupně mizí za okrajem měsíčního disku! Asi po hodině se opět planeta Jupiter a její měsíce začnou vynořovat z poza měsíčního kotouče.


Úplné zatmění Slunce 13. listopadu

U nás nepozorovatelné ani jako částečné. Výborné podmínky pro pozorování nastanou v severní části Austrálie. Už ted se na zatmění chystají astronomické expedice z celého světa. Půjde o první úplné zatmění Slunce od července 2010. My si na částečné zatmění Slunce musíme počkat do března 2015.

Polostínové zatmění Měsíce 28. listopadu

Tento druh zatmění patří mezi málo nápadné.. Měsíc jen nepatrně ztmavne. Ale tentokrát Měsíc projde velmi blízko zemského stínu, proto bude měsíční kotouč zřetelně potemnělý.

Komety

Pokud  se naplní předpovědi astronomů, budeme moci z našeho území během února sledovat kometu C/2009 P1 Garradd pouhým okem. Navíc bude vysoko nad obzorem a od poloviny února do poloviny dubna bude cirkupolární, nebude tedy nad naším územím zapadat. To ještě více usnadní její vizuální pozorování.

Tolik v kostce o očekávaných astronomických jevech na hvězdné obloze v tomto roce. Nezbývá než doufat, že počasí bude příznivé většině úkazů. Později budu čtenáře o každém jevu včas a podrobně informovat.

Milan Zigo, ČESKÁ ASTRONOMICKÁ SPOLEČNOST