Krajský úřad Libereckého kraje, U Jezu, v Liberci ve spolupráci se Severočeským muzeem v Liberci pořádají od 2. do 30. června výstavu nazvanou Výsledky archeologických výzkumů při stavbách na území Libereckého kraje, kterou připravil archeolog SČM Petr Brestovanský. Komentovaná prohlídka se uskuteční 16. června v 16 hodin.
Za posledních deset let (2005-2014) se několikanásobně rozrostly archeologické sbírky Severočeského muzea v Liberci. A zároveň došlo k největším archeologickým objevům za celou historii archeologického pracoviště, které zde bylo zřízeno v roce 1955.
„Severočeské muzeum dnes nemá svoji archeologickou expozici, a proto si na výstavce budete moci připomenout a zhlédnout cca 30 velkoformátových fotografii (A2) z vybraných výzkumů a ve dvou pultových vitrínách některé z nalezených artefaktů,“ uvedl. Vedoucí výzkumného týmu muzea Petr Brestovanský, kterému se při záchranných výzkumech na různých stavbách v Libereckém kraji podařilo objevit a zdokumentovat celou řadu unikátních nalezišť.
V roce 2005 bylo v Příšovicích, v poloze na Cecilce, objeveno jedno z nejzachovalejších a největších pohřebišť v ČR z pozdní doby bronzové (stáří bezmála 3000 let).
„Pohřebiště nám dává představu o pohřebních rituálech té doby díky nálezu unikátního žároviště na spalování mrtvých. Rekonstruováno bylo více jak půl tisíce pohřebních nádob z 90 žárových hrobů. Část pohřebiště byla pro svoji výjimečnost prohlášena kulturní památkou,“ doplnil archeolog.
V roce 2007 byla podle něj objevena u dálnice opět na katastru Příšovic největší vesnice raných zemědělců z mladšího neolitu. Sedmnáct dlouhých domů a přes dvacet dílenských okrsků na výrobu štípané a broušené industrie dělají z této lokality největší prehistorické výrobní a sídelní centrum v období vypíchané keramiky ve střední Evropě. Jeho stáří je 6 700 let!
V roce 2010 byly učiněny mimořádně významné objevy v Hrádku nad Nisou. "Vampýr Tobiáš" z období vlády Jana Lucemburského má dnes vlastní expozici v Bráně Trojzemí a dubový trám unikátní stavby z let 1219-1235 posunul historii Hrádku nad Nisou před první písemnou zmínku o Žitavě. V témže roce byl proveden velký výzkum na náměstí ve Frýdlantu a objeveny základy velké renesanční radnice. Polozemnice z prostoru náměstí nám dává důkaz o osídlení tohoto prostoru ve 13. století.
„V expozici Špitálek je k vidění nález a rekonstrukce chlebové pece staré bezmála 500 let,“ připomněl Petr Brestovanský s tím, že tentýž tým v letech 2011-2013 při průzkumu v Raspenavě objevil část základů gotického kostela a největší hřbitov zkoumaný v okrese Liberec s více jak 260 hroby. „V jednom z hrobů byly objeveny zbytky roucha tkaného zlatou nití,“ prozradil vedoucí týmu.
V samotném Liberci na Nerudově náměstí probíhal v roce 2011 výzkum více jak sedmdesáti ostatků vojáků pochovaných u tamního lazaretu z období sedmileté války po bitvě u Liberce 21. 4. 1757. A v roce 2013 se také uskutečnil dlouho očekávaný výzkum nejstaršího libereckého hřbitova u kostela sv. Antonína Velikého, který odkryl ostatky 175 původních Liberečanů.
„V nejstarších hrobech byly objeveny středověké mince,“ zve Petr Brestovanský.