Liberečtí Zelení jednoznačně nesouhlasí s novelou zákona o policii, která odnímá městské policii kompetenci měřit rychlost a vybírat za její překročení pokuty. Současná vláda a zejména ODS na jednu stranu prosazuje radar v Brdech, který nás má chránit před údajným nebezpečím z Íránu či Severní Koreje. Na druhou stranu se dostáváme do paradoxní situace, že uvedeným zákonem budou vyřazeny z provozu desítky radarů, které si pořídily jednotlivé obce, aby přispěly k dodržování rychlosti, a které chránily před reálným ohrožením lidských životů. To vše v situaci, kdy je úmrtnost na našich silnicích stále vysoce nad evropským průměrem a zhruba dvojnásobná oproti Dánsku, Německu, Nizozemí či Švédsku. Uplynulý týden se navíc stal díky počtu mrtvých na českých silnicích nejčernějším týdnem v letošním roce.
Jan Korytář, předseda krajské organizace SZ, k tomu říká: „Zcela nepřijatelné je tvrzení, že současná úprava umožňovala policii šikanovat řidiče a obcím „mastit“ si kapsu tím, že se zaměřovaly na vybírání pokut. Co jiného by městská policie měla dělat, než vybírat pokuty tam, kde není dodržován zákon, navíc pokud to může ohrozit lidské životy? Celou situaci postupně mohla vyřešit tak často opěvovaná neviditelná ruka trhu – obcím se bude měření radarem vyplácet jen tehdy, bude-li existovat dostatek řidičů, kteří nebudou dodržovat zákon.“
Členka městského zastupitelstva ve Cvikově Jarmila Skopová k tomu říká: „Kdyby státní policie v době, kdy jedině ona měla v kompetenci měření rychlosti, plnila tuto kontrolní úlohu dostatečně, nedošlo by pravděpodobně k několika smrtelným nehodám ve Cvikově. Naše obec zakoupila radar proto, aby své občany chránila. A právě v situaci, kdy to státní instituce odmítaly řešit! Radní Cvikova se jednoznačně shodují v tom, že měření rychlosti městskou policií výrazně zlepšilo chování řidičů. Měření se provádí namátkově v různých místech a v různý čas, takže řidiči si nemohou být nikdy jisti, kdy a kde budou měřeni. Výroky politiků, kteří nazývají měření rychlosti na začátku nebo na konci obce za buzeraci řidičů, jsou pro mne nepřijatelné. Jinými slovy říkají, že někdy se vyhlášky a zákony dodržovat nemusejí.“
Jan Korytář k tomu dodává: „Žijeme bohužel v zemi, jejíž premiér považuje za normální, že když spěchá na fotbalové utkání, může se po dálnici řítit vysoce nad nejvyšší povolenou rychlostí. Pokud budou zemi řídit arogantní dobrodruzi tohoto typu, pro které zákony neplatí, těžko se asi dočkáme podstatného zlepšení bezpečnosti na našich silnicích.“
Navrhované znění zákona o policii přinese pouze větší prostor pro bezohledné řidiče a větší nebezpečí pro ostatní účastníky silničního provozu včetně dětí, chodců a cyklistů. Protože se domníváme, že poslanci, kteří tuto novelu schválili, nebudou mít dostatek chuti a odvahy tuto kompetenci městské policii vrátit, nebo tak udělají v okleštěné podobě, kandidáti Strany zelených v Libereckém kraji budou po svém zvolení do krajského zastupitelstva iniciovat takovou změnu zákona, která by pravomoc měřit rychlost a vybírat pokuty vrátila opět do kompetence městské policie.
Kontakty: Mgr. Jan Korytář, předseda krajské organizace SZ Liberecký kraj, 776 561 736 PharmDr. Jarmila Skopová, členka rady města Cvikova, 723 472 280