S rozhodnutím o prioritním investování obecních peněz do plynofikace obce, ale také s postupem obecního úřadu v této záležitosti nesouhlasí sloupský občan Miroslav Plachý a dožaduje se místního referenda. Svůj požadavek zdůvodňuje v otevřeném dopise obecnímu úřadu mj. následovně.
"Průběh plynofikace je od počátku komplikovaný vzhledem k výši nákladů. Proběhl počáteční průzkum u občanů o plynofikaci jejich domů. Na základě tohoto průzkumu byla schválena plynofikace obce. Ovšem od této doby se mnohé změnilo. Plyn se zdražil, zdražily se náklady na pořízení přípojky, kotle, ale hlavně na samotný rozvod plynu k obci a po ní. Obecní úřad na svém prosincovém zasedání přijal návrh, aby se provedl průzkum o skutečný zájem o plynofikaci domů. Průzkum prováděla na základě zadání Obecního úřadu firma, která nás měla navštívit v průběhu pátého a šestého měsíce 2001. Mohu Vás informovat, že u mne vůbec nebyla a taktéž u jiných a tudíž její závěry, pokud je již podala, jsou zkreslené.
Z toho lze usuzovat, že plynofikace obce je velmi složitá. Z tohoto důvodu si myslím, že by se prostředky měly investovat na daleko důležitější věci než je plynofikace. V naší obci není kanalizace, chybí čistička, místní komunikace jsou v kritickém stavu. Za těchto podmínek budujeme v obci plyn, který podle mne bude využívat jen pár domácností, které na to mají, ale zejména chataři."
Otázku pro referendum pak pisatel staví jednoznačně: plynofikaci ano či ne?
Podle vyjádření starosty Sloupu Jiřího Volka provádí nový průzkum Modrá pyramida KB, která zároveň informuje občany o možnosti získání půjčky na investice spojené s plynofikací jejich domácnosti. Obec prý umožnila prezentaci i jiným úvěrovým firmám poskytujícím malé půjčky, protože zejména u těch domácností, které již mají ústřední topení, by se jednalo pouze o investici do přípojky a do kotle.
Projekt plynofikace se má uskutečnit ve dvou fázích. První, výstavba regulační stanice, již probíhá za finančního přispění z programu Phare. Na druhou, rozvod plynu na hranice soukromých pozemků, se nyní bude zpracovávat projekt. Zatím jsou odhadované náklady 15 mil. Kč. přičemž přes 6 mil. Kč by mohl poskytnout Státní fond životního prostředí. Rozpočet obce činí i s pohledávkami zhruba 5 mil. Kč.
"Pokud jde o kanalizaci a čističku, zadali jsme v rámci sdružení obcí Novoborsko studii odkanalizování celé oblasti. Náklady na tuto akci budou mnohem vyšší než na plynofikaci a sami bychom na ně nikdy nedosáhli," zdůvodnil starosta rozhodnutí preferovat plynofikaci a doplnil, že opravit nejprve komunikace a pak je kvůli kanalizaci nebo plynu rozkopat, by nebylo moudré. "Na otevřený dopis odpovídáme s tím, že žádost o referendu musí mít náležitosti podle zákona, se kterými jsme ochotni pomoci."