Dnes je 19. 04. 2025
svátek má Rostislav

Průzkum: Někteří školáci vykouří více než 180 cigaret za týden

Archiv

"Sledovali jsme 1430 žáků osmých tříd a 361 studentů druhých ročníků středních škol," řekla dnes mluvčí stanice Zuzana Balašová.


Podle ní podobně rozsáhlé šetření neprovádí žádná jiná hygienická stanice. Liberečtí hygienici letos sledovali životní styl mládeže podesáté. Výsledky průzkumu jim napoví, kam směřovat prevenci.


Podle Balašové začínají děti v Libereckém kraj kouřit již v 11 letech. V osmé třídě kouří 23,9 procenta žáků, na Českolipsku dokonce ještě více. Školáci vykouří v průměru 30 cigaret týdně. Někteří jedinci ale přiznávají i 180 cigaret za týden. Ve druhém ročníku kouří 38 procent dotazovaných studentů, a to v průměru dvě krabičky týdně.


Alkoholu holduje v Libereckém kraji jednou a vícekrát týdně 6,4 procenta žáků osmé třídy, zhruba stejný počet přiznal, že byl pod vlivem alkoholu ve škole.


"Nejhorší je situace na Semilsku, kde pije 14,5 procenta čtrnáctiletých chlapců, to je o 4,6 procenta více než vloni," upozornila Balašová.


Mezi studenty podle ní pije třetina mladých lidí. Je to sice výrazně méně než vloni, studenti toho ale zase vypijí více. Ve statistice vede Liberec, kde na šestnáctiletého studenta připadne měsíčně 14 litrů piva, 1,3 litru vína a 1,5 litru destilátu.


S drogami experimentuje 15,7 procenta žáků osmé třídy, začínají ve 13 letech s marihuanou. Opakovaně zkouší drogy pět procent dětí, nejčastěji je mají od kamaráda. Středoškoláci, téměř každý druhý, zkouší drogy od 15 let.


"Většinou sáhnou po marihuaně nebo hašiši, oblíbená je i extáze a lysohlávky," dodala Balašová.


Pití, kouření a braní drog umožňuje zřejmě dětem dostatek peněz pro vlastní potřebu. Žáci osmých tříd mají v průměru kapesné kolem 300 korun, druháci pak přes 900 korun. Většinou dostávají peníze od rodičů, přivydělává si asi jen desetina z nich.


Zjištění libereckých hygieniků potvrzuje výsledky řady předchozích průzkumů zaměřených na užívání návykových látek mezi dětmi a mládeží, například studie Rizikové faktory školního, sociálního a zdravotního vývoje mládeže, kterou loni uskutečnil Psychologický ústav Akademie věd ČR v rámci mezinárodního projektu Saha. Psychologové zkoumali 5000 dětí od 12 do 16 let v Praze a všech krajských městech. Zjistili, že opilost zažilo 80 procent z nich, přestože v Česku platí do 18 let zákaz prodeje alkoholu.