Dnes je 22. 04. 2025
svátek má Evženie

Proti rušení škol demonstrovalo v České Lípě na 200 studentů

Archiv

Kraj argumentuje tím, že už dnes je kapacita středních škol a učilišť v kraji využita jen ze dvou třetin a náklady na jejich provoz jsou neúměrně vysoké. Odpůrci záměru argumentují především zhoršením dostupnosti a kvality vzdělání.


"Máme jednu poznámku, chcem se učit na zámku", "Dobrá škola pomoc volá", "Slučování = zkáza, ekologie má zelenou" a další hesla nesli studenti na transparentech v průvodu.


"Dnešní akcí chceme ukázat, že se jen tak nedáme a že s námi kraj musí počítat," řekla jedna z organizátorek. Studenti navíc přiznávali, že se bojí, že budou muset do škol složitě dojíždět. Z krajského úřadu  na demonstraci nikdo nebyl.


"Nikdo nás nepozval, o protestech jsme se dozvěděli až z tisku," řekl novinářům mluvčí krajského úřadu Jiří Langer.


Za neopodstatněné považuje současné protesty náměstek libereckého hejtmana Radim Zika (ODS).


"V pondělí jsme situaci ve školství v kraji projednávali na úrovni politických klubů ODS a ČSSD a shodli jsme se na tom, že vzhledem k demografickému vývoji je optimalizace našeho středního školství nutná, a to především s ohledem na zvýšení úrovně vzdělávání," řekl  Zika.


V současné době mají školy kapacitu 33.000 míst, podle vývoje obyvatelstva však bude za pět let jen polovina studentů. Podle hejtmanova náměstka pro školství Petra Dolejšího je ale zpracováno několik variant a města a obce a také ředitelé škol mají možnost se k nim vyjádřit. Další jednání se samosprávami i řediteli škol bude pokračovat v lednu a teprve pak by se měly návrhem zabývat politické kluby. Krajské zastupitelstvo má záměr projednávat až v únoru.


"Rozhodně ale neuvažujeme o rušení osmiletých gymnázií, ta budeme řešit až tehdy, dojde-li ke změně ve vzdělávací soustavě Česka," poznamenal Zika.


Stejně jako na Českolipsku se proti redukci škol brání i v jiných městech.


"Odmítáme přesuny studijních oborů, chceme, aby zůstaly ve městě. K plánovaným změnám se vyjádřilo nesouhlasně i zastupitelstvo," řekl jablonecký starosta Petr Tulpa.


Nespokojeni jsou i v Tanvadlu, kde Liberecký kraj prosazuje, aby Gymnázium Tanvald připadlo pod Masarykovu základní školu a obchodní akademii a zůstalo na něm pouze čtyřleté studium. Slučovat se mají například gymnázia v Mimoni, Tanvaldu a Frýdlantu, střední odborné školy v České Lípě a Doksech. Liberecký kraj chce podle jedné z variant zrušit 15 ze svých 48 škol a jejich žáky a učitele převést na ty, které zůstanou.


Jedním z cílů optimalizace je i redukce počtu budov, které kraj spravuje. Jen na provoz svých školských zařízení totiž letos vynaložil 247 milionů korun. Prostředky ale nestačí. Dodavatelům energií nyní krajské školy dluží 34 milionů korun, ty bude muset zřejmě uhradit z přebytku svého hospodaření. Pro příští rok kraj počítá na provoz škol s částkou o tři procenta vyšší.