Situace je o to horší, že ohroženi nejsou jen zaměstnanci samotného podniku, ale i dalších firem, které na něj byly navázány, řekl dnes novoborský starosta Jindřich Mareš (ODS).
Crystalex v pondělí oznámil, že musí zcela zastavit výrobu. Jeho 1730 zaměstnanců v Novém Boru, Hostomicích na Teplicku, Vrbnu pod Pradědem a Karolince na Vsetínsku navíc nedostane za prosinec mzdy. Společnost, která je součástí sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), je od 22. září v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. Přesto dosud vyráběla, chránilo ji moratorium, které ale na Silvestra skončilo. Banky pak z účtů firmy odčerpaly veškeré peníze, a nyní firma nemá z čeho financovat výrobu ani vyplácet mzdy. Čeká na vyhlášení úpadku a konkurzu, který umožní najít nového majitele.
"Dnes jsme začali postupně vypouštět sklářské pece, zhruba do tří dnů by se měla výroba zcela zastavit," řekl ČTK odborový předák František Kuric. Kompletní odstavení celého podniku bude ale trvat déle. Musí se podle Kurice dělat postupně, aby nevznikly stamilionové škody na technologii, které už by nedovolily výrobu v Crystalexu obnovit.
Crystalex je největším zaměstnavatelem v Novém Boru, často jsou tam zaměstnány celé rodiny. "Nevím, co budu dělat, jsem samoživitelka, manžel mi na dítě neplatí, nevím, z čeho budeme žít," plakala dnes jedna z pracovnic. Lidé ale mají také vztek. "Nikoho nezajímáme, stát od nás dává ruce pryč a všichni se tváří, že se jich to netýká," dodal starší muž.
Podle Kurice přichází stále více lidí žádat o radu, zda podat výpověď či počkat. "I když podají výpověď sami, poběží jim dvouměsíční výpovědní lhůta, dřív než v březnu žádné peníze nedostanou a ani my jim moc pomoci nemůžeme, na to nemáme dost prostředků," řekl Kuric.
Ani úřad práce nemá možnost pomoci. Po zahájení insolvenčního řízení za zaměstnavatele nemůže vyplácet dlužné mzdy. Pracovnice úřadu ale v nejbližších dnech vyjedou přímo do podniku, aby lidem poradily. ČTK to řekla mluvčí českolipského úřadu práce Marcela Ottová. Dodala, že pokud podnik skutečně skončí, výrazně to zhorší situaci na trhu práce v regionu. "Situace je o to horší, že výrazně ubylo volných míst, ještě v září jsme jich měli 1030, nyní je v nabídce sotva polovina," dodala Ottová.
Nárůstu nezaměstnanosti až na 20 procent se bojí novoborský starosta. Na ukončení výroby podle něho doplatí i obyčejní obchodníci, restaurace i běžné služby. "Děláme všechno pro to, abychom dopady zmírnili, s pomocí CzechInvestu hledáme investory pro průmyslovou zónu," řekl Mareš. Jedná se podle něho s pěti zájemci, nová místa však spolupráce nepřinese dříve než za rok či dva. Město podle Mareše také zvažuje finanční podporu podniku. "Obáváme se ale, že by to mohl být nebezpečný precedens, navíc ani město nemá peněz nazbyt," dodal starosta. Jeho pozice je o to těžší, že v současné době nemá s kým jednat, ředitel Crystalexu v pondělí rezignoval.
Podle Mareše by měl krachující sklárně pomoci stát. V to doufá i firma, která chce prostřednictvím ministerstva financí požádat o zajištění provozního financování, které by umožnilo vyrábět až do té doby, než se podaří prodat podnik novému majiteli. "Žádost by měla v příštích dnech dorazit na ministerstvo," řekl mluvčí skupiny Karel Samec.
Ministr financí Miroslav Kalousek ale již dříve odmítl krachující podniky sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading dotovat. Stát nepočítá s dotacemi ani pro firmy postižené světovou krizí. Exportéry chce sice podpořit, ale prostřednictvím dostupnějších úvěrů státní České exportní banky nebo výhodnějšího pojištění od Exportní garanční a pojišťovací společnosti. Touto cestou slíbil stát vývozce podpořit částkou 2,9 miliardy korun.