Co Vás vedlo k tomu, že jste se rozhodl kandidovat do Senátu?
Za prvé nedokončená reforma zdravotnictví, kterou, pokud lze brát vážně slova vlády o připojení k EU, budeme muset dokončit. Myslím, že mohu vzhledem k 22 leté praxi posoudit z první ruky výhody a nevýhody jednak bývalého centrálního a státního zdravotnictví, ale především stávající stav.
Za druhé je to určité završení působení v komunální politice. Jak v roce 1994, tak 1998 jsem dostal absolutně nejvíce preferenčních hlasů v České Lípě. Oboje volby českolipská ODS vyhrála, i když v období nástupu ČSSD v roce 1998 jen o 6 000 hlasů. V letošních parlamentních volbách jsem kandidátku doplňoval na předposledním místě, přesto podle počtu preferencí jsem skončil na čtvrtém místě, bez žádné osobní kampaně. Asi i toto byly důvody, že bylo rozhodnuto v primárních volbách o mé kandidatuře do letošních senátních voleb.
Je otázka, o čem preferenční hlasy svědčí. Plno současných zastupitelů bylo zvoleno jen tak tak a jejich výkony v komunální politice jsou nadprůměrně. Někteří naopak získali velké množství preferenčních hlasů a jsou v zastupitelstvu v podstatě k ničemu (nemám teď na mysli konkrétně Vás). Neodrážejí preferenční hlasy spíše fakt, že jste známý lékař?
Samozřejmě. Problém je ale jinde. I kdybych dostal 100% preferenčních hlasů, stejně pak mám pouze jeden hlas v zastupitelstvu, ale odpovědnost třeba k 40% voličům. Dostanu-li 3500 kroužků a někdo další jen 800 - máme oba sílu jednoho hlasu. Přesto je mi systém komunálních voleb bližší než poměrný systém.
Jak si představujete svoji práci v Senátu v případě zvolení? Ve kterém senátním výboru byste zasedl nejraději?
Byl bych rád za sociálně zdravotní výbor, kde působí stávající senátor. Na jednu stranu se funkce senátora démonizuje, co se týče nasazení a času. Často se za práci senátora považuje i objíždění vlastních stranických buněk, zviditelňování se v médiích za každou cenu a mnoho další neproduktivních činností. Ale hlavní činností senátora, za což pobírá plat, je kontrola legislativních zmetků z Parlamentu a jejich náprava. Další smysl senátu je v tzv. pojistce, to znamená, že pokud by v první komoře Parlamentu získali převahu extrémisti a byla by ohrožena demokracie, pak Senát tvoří protiváhu a měl by tomu zabránit. Bohužel v roce 1948 nebyl Senát naplněn a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Otázkou zůstává, proč právě Sládkovi Republikáni nebo KSČM usilují o zrušení senátu? Ekonomické důvody to nejsou. Vždyť jen úroky za jeden rok z vládních dluhů by zajistily senát na desítky let.
Máte představu o tom, jak by se dalo Českolipsku z pozice senátora pomoci?
Přerozdělování v rámci regiónů má své hranice. Získá-li Českolipsko něco na víc, bude to na úkor někoho jiného. V současnosti si myslím, že náš region daleko více dává, než dostává. V tomto prostředí je nutný regionální lobbing. Máme po 6 letech svého poslance, máme zastoupení na kraji, šlo by tedy o další posilu. V prvé řadě by bylo potřeba dokončit jednání o investiční státní dotaci pro nemocnici. Toto zařízení nedostalo mimo tržeb od zdravotních pojišťoven nic, na rozdíl od ostatních okresních nemocnic v Libereckém kraji. Druhou oblastí je doprava. Charakter dopravních cest byl založen spíše v předminulém století než v tom minulém. Špatná dopravní dostupnost znamenala, že Českolipsko zůstalo ve stínu Ústí n. L. a Liberce. Konkrétně by bylo potřeba urychlit jihozápadní obchvat České Lípy, ale na své dopravní řešení čekají i v Jablonném v P., na svoji mezinárodní tramvaj i v Hrádku nad Nisou. Ale třeba i vlak jede do Prahy většinou déle jak 4 hodiny !
Jste privátním chirurgem. Budete pokračovat jako chirurg v případě zvolení? Myslíte si, že lze sloučit funkci senátora a chirurga (a s největší pravděpodobností i zastupitele města Česká Lípa)? Současný senátor za náš volební okrsek, také chirurg a zastupitel, o tom veřejnost moc nepřesvědčil.
Svoji nepřítomnost bych řešil zástupem a to v chirurgii kvalifikovanějším než jsem já sám. Senát zasedá 2 až 3 dny v týdnu + nějaký ten čas ve výboru. Přesto si myslím, že ten jeden den v týdnu mohu věnovat i svým pacientům. Nejsou to právě tito lidé, které bych měl zastupovat, aby si nepřipadali u okének na poliklinikách a nemocnic jako hlupáci? Aby se nemuseli doprošovat a přemýšlet o tom, komu dát úplatek, aby se o ně už konečně někdo postaral ? Jak asi probíhají takzvané dny pro veřejnost ? Nejsou to u některých spíše dny pro domlouvání soukromých kšeftíků?
Prozradíte, kdo by byl vaším zástupcem?
Byl by jím zástupce primáře chirugického oddělení v Dačicích, který nyní bydlí na Českolipsku. Zcela předběžně jsem to navrhl i MUDr. Janě Musilové - pracovali jsme spolu 5 let právě na chirurgické ambulanci. Ale je to zatím předběžné.
Vaše žena pochází z Prahy, obě Vaše děti v Praze studují, máte v Praze byt. Nehrozí, že byste se v případě volebního úspěchu s rodinou do Prahy přestěhoval a ztratil tak kontakt s regionem?
Ten byt je malometrážní, tedy pro celou rodinu dost malý. Za další se chlubím vlastnoručně postavenou roubenkou, kde se hlavně v létě bydlí úplně jinak než třeba v paneláku. Časem bych ji chtěl dokončit pro celoroční obývání. No a za třetí - nechtěl bych ztratit praxi, protože pak bych se buď musel stát profesionálním politikem nebo začít v nemocnici od píky, stejně jako ostatní mladí doktoři přímo po škole. A to se mi také nechce.
Na svých internetových stránkách jste zveřejnil několik článků, ve kterých se dotýkáte samých kontroverzních témat, možná až trochu populisticky. Kromě celostátních problémů jako je zdravotnictví nebo školné píšete i o regionálních problémech – například o parkování v centru České Lípy. Jako zastupitel a člen de facto nejsilnější politické strany v zastupitelstvu jste měl šanci problémy s parkováním vyřešit. Proč jste v této oblasti neprojevil iniciativu?
Taky píši, že někteří řidiči si svojí bezohledností toto jednání vlastně vynutili. Je to stejné jako na silnici, jedete, několikrát uhnete skoro do příkopu kvůli bezohlednému protijedoucímu automobilistovi a nakonec dostanete pokutu za přestupek, kdy jste naprosto nikoho neohrozili. Osobně mám představu uzavřeného centra stejnou závorou, jako jsou jiná parkoviště. Kdo by centrem projel během 30-40 minut, bylo by to zdarma, nebo za desetikorunu. Kdo by se zdržel déle, platil by. Druhá věc je odtahová služba, bylo by asi lepší, kdyby po zjištění přestupku bylo auto označeno, pokud by řidič nereagoval například do 30 minut, pak odtah.
U prvního jsem narazil na finanční náročnost. Odtahová služba je čerstvá, myslím, že tam jsou i právní kličky. Co kdyby mne byla způsobena škoda odtažením auta? Může se to stát a kdo to bude hradit? Ať ještě tato rada města, nebo nová, určitě se k tomuto problému bude muset vrátit.
Na svém webu jste se věnoval také problémům českolipské nemocnice. Působíte v dozorčí radě nemocnice, proč jste se nepokusil o nápravu problémů, na které poukazujete?
Dozorčí rada NsP je poněkud zavádějící pojem. Je to jmenovaná skupina přednostkou OkÚ. Tato rada nemá žádné kompetence. Jde spíše o funkci svědeckou, že přednosta rozhoduje s řádnou péčí. OkÚ nemá žádné ekonomické prostředky, kterými by mohl ovlivnit hospodaření nemocnice. Je to spíše demonstrace, že spravovat státní majetek je ta nejhorší varianta vlastnictví. Kdyby měla nemocnice deset zcela zbytečných budov, kde se topí a svítí pánu Bohu do oken, nemůže je prodat, protože privatizace ve zdravotnictví je zmrazena. Nemocnice se minimálně 8 let pohybuje v červených číslech, není sama, jsou to dvě třetiny všech českých okresních nemocnic. Budu-li mít malou soukromou nemocnicí, budu dělat jen to, co mi nese profit, to ostatní odkážu na nejbližší státní nemocnici. Tedy i povinnost léčit ty nemocné, u kterých je to ekonomicky zcela nerentabilní. Těch problémů je moc a moc a nikde na světe neexistuje ideální systém financování zdravotnictví. A jsou to věci poměrně drastické. Jen pro zajímavost, za minulého režimu byla nastavena kriteria pro používání dialýzy tak, že ten kdo byl stár a ještě jinak nemocen se nechal umřít. Podobně to bylo s indikací operací umělých kloubů. Nebo otázka cytostatik - člen ÚV byl léčen těmi nejdražšími preparáty, pro ostatní se raději ani nedovážely, byly z valutového světa a tedy drahé.
Kterého protikandidáta do Senátu se nejvíce obáváte?
Spojené levice.
Můžete být konkrétní?
Ing. Svatek s podporou ČSSD
Co nabízíte voličům na rozdíl od svých protikandidátů? V čem jste jedinečný?
Zvolením bych získal mimo jiné i mandát s hlasovacím právem na prosincový kongres ODS. I tady by měla být změna.
Naznačujete tím, že byste si přál výměnu Václava Klause ve vedení ODS?
Změnu i ve vedení ODS, včetně většiny místopředsedů. Přepřáhat lze pouze po volbách, před nimi to je hrubá politická chyba.
Senátor ODS Mirek Topolánek charakterizoval obrat ODS ve věci přímé volby prezidenta jako "politickou prostituci". Jaký názor zastáváte Vy?
Říkám-li roky jednu věc a pak při momentální osobní výhodě názor změním ke svému prospěchu, jak potom zajistím, aby mi voliči dále věřili? Poslanci ODS, o kterých bylo známo, že jsou pro přímou volbu prezidenta, můžou individuálně podpořit tento zákon! Bylo by to férovější.
Karel Tejnora se narodil 11. ledna 1955 v Ústí nad Orlicí. Vystudoval gymnázium, následně lékařskou fakultu. Po vysoké škole se přestěhoval do České Lípy, kde nastoupil v místní nemocnici. Od roku 1993 vlastní privátní chirurgickou ordinaci Pod Holým vrchem. Je ženatý, má dvě děti – devatenáctiletou Marii a dvacetiletého Karla. |