Dnes je 20. 04. 2025
svátek má Marcela

Proč nefunguje sběrný dvůr?

Archiv

Paní Jeřalová nám obsáhle shrnula historii jednání své firmy s městem. (Redakčně kráceno a jazykově upraveno.)


V hluboké minulosti (1996), kdy skončila skládka Kozly, měla firma záměr zřídit překladiště TKO vedle skládky (nebylo podpořeno zastupitelstvem).


Další pokus firmy o zřízení sběrného dvora (1997-98) v areálu, kde jsme dosud v pronájmu ( na pokyn města byl zpracován i projekt), nebyl schválen, jelikož se jedná o zátopové území řeky Ploučnice.


V roce 2001 jsme si pronajali (zpočátku nebylo žádných námitek ze strany rady či zastupitelstva) od ČLT uhelnu (bývalá kotelna vedle Kauflandu). Po vyčištění a odmaštění prostoru, po zabudování elektřiny (rozvod světla) jsme provedli den otevřených dveří (jaro 2002). Pozvali jsme všechny zastupitele, pracovníky města, tisk, komisi ŽP i veřejnost (pozvání bylo v tisku). Tam jsme vše názorně předvedli, předložili zpracovanou studii a vysvětlovali, že bychom zde chtěli třídit plasty. Při odprodeji kotelny bychom ve zbývajících uzavřených prostorách zřídili sběrový dvůr na nebezpečný odpad a přestěhovali sem kanceláře. Po dnu otevřených dveří jsme dostali oznámení od ČLT, že tuto aktivitu zde provádět nelze (budou tam zřizovat záložní zdroje na plyn pro Svárov).


Na základě této negace ze strany města a jeho orgánů jsme si vytipovali (podzim 2002) bývalou skládku Stará Lípa. Požádali jsme radu města o odsouhlasení podnikatelského záměru recyklačního centra v této lokalitě. V říjnu nám byl radou záměr odsouhlasen, ale další zádrhel vznikl při zájmu o odprodej (Majiteli jsou státní statek v likvidaci a soukromí majitelé). Zadali jsme plnou moc inženýrce Pudlačové pro jednání o případném odkupu této lokality, ale vše zůstalo na mrtvém bodě, neboť jsme nezískali vyjádření odborů města, že o tuto lokalitu nemá město zájem.


V současné době jsme obdrželi od odboru rozvoje města čtyři vytipované lokality na sběrný dvůr, z toho dvě v sídlištní zástavbě. Obáváme se, že zde při budování vzniknou občanské iniciativy, kterým se sběrové dvory blízko sídliště nebudou líbit ( i když je to myšleno dobře - k lidem blíže). Jedná se o pozemky města a k vybudování potřebujeme souhlas. Bylo nám doporučeno, abychom počkali až do doby po výběrovém řízení.


Z podnětu Jany Kosťunové, vedoucí Komise životního prostředí, jsme se paní Jeřalové ještě zeptali na to, zdali má firma uzavřenou smlouvu se zpracovatelem kartonových obalů.


"Dohoda o odběru kartonových krabic s Papírnami Bělá je učiněna, rovněž i EKO KOM nám doporučil se v tomto sběru angažovat," zněla poněkud vyhýbavá odpověď.


Opět se nabízí otázka, zdali je normální situace, kdy občané mohli kulturním způsobem třídit další komoditu, ale z důvodu podivného jednání městských úředníků je jim v tom bráněno.


Takto nám na ni odpověděla paní Jeřalová:


Tato otázka by měla být spíše adresována zastupitelům města, protože smlouva běží a bude skutečně platná až do konce roku 2004. Je velká škoda, že občané nemají možnost rozšířit sběr o další separátní komoditu. Vůbec jsem nepochopila, jak by byla firma zvýhodněna, kdyby byly občanům rozneseny pytle, které jsou zdarma, a my je do konce roku, rovněž zdarma, odváželi. A teď fabuluji: když výběrové řízení nevyhrajeme, tak se bude čekat až do roku 2005 na novou firmu se započetím sběru nápojových kartonů, nebo bude naše firma moci začít a pak skončit?


Výhrady k práci naší firmy se dějí v kuloárech a nejsou vždy předmětem k oboustranné diskusi a snaze o zlepšení služby. Spolupráce s městem (odbor ŽP a vedení) v praxi funguje bezvadně, stále jsme ve styku. Horší to už je v komunikaci se zastupitelstvem, které kritizuje, někdy oprávněně, někdy ne (jak už to při neznalosti situace a celého problému bývá). Nezájem o problematiku se projevil i při dnu otevřených dveří s firmami VETT a RETHMANN-JEŘALA v areálu  v Poříční ulici. Obě firmy se chtěly dozvědět, jak se na jejich práci dívají zastupitelé. Zároveň mělo být zastupitelům objasněno, co jim jasno dosud není. Přítomni byli pouze Petr Skokan, Jiří Pazourek, po telefonické urgenci se na závěr dostavila ještě Jana Kosťunová.


Tak to vypadá, že město i firma se oficiálně a vzájemně poplácávají po zádech. V zákulisí je však něco shnilého. Něco, co zapáchá více než kontejner plný neseparovaného odpadu.