Na oslavách ve Waltersdorfu se dostalo velkého ocenění představitelům samospráv, ochráncům přírody a všem dalším, kteří se na postupné tvorbě přírodního parku podíleli.
„Klobouk dolů před našimi německými sousedy. Jejich péče o přírodní park Žitavské hory je příkladná, máme se co učit. Přírody si považují, dokáží ji chránit, ale zároveň vytvářejí perfektní podmínky pro to, aby se turisté obklopení přírodou cítili co nejlépe a aby mohli navštěvovat přírodní park v hojné míře,“ nešetří superlativy ing. Stanislava Silná.
Žitavské hory bezprostředně navazují na hory Lužické. „Kéž bychom je dokázali turistům přiblížit takovým způsobem jako naši sousedé hory Žitavské,“ vyjadřuje přání novoborská starostka. Místopředsedkyně Svazku obcí Novoborsko ing. Jaroslava Petrboková k tomu podotýká: „Není to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. V České republice stanovuje zákon o ochraně přírody jiné podmínky ve vztahu k rozvoji turistiky a doprovodné infrastruktury než podobný zákon ve Spolkové republice Německo. Dalším a neméně závažným problémem jsou jiné finanční možnosti našich německých partnerů. Zatímco mnoho našich obcí teprve řeší základní vybavenost a na ostatní věci nezbývá sil a peněz, v Německu jsou už mnohem dál.“
Společné úsilí o rozvoj rekreační oblasti Lužické a Žitavské hory je zakotveno v dokumentu Společná strategie spolupráce, který loni v létě podepsali představitelé Svazku obcí Novoborsko a Přírodního parku Žitavské hory. „Jedním z projektů, které budou realizované společnými silami, je velká turistická trasa (stezka pro pěší i cyklostezka) vedoucí z Nového Boru přes Svor na Novou Huť a odtud do německého Oybina,“ konkretizuje ing. Jaroslava Petrboková. Součástí turistické trasy bude i lávka přes silnice 1/13 a 1/9. Poněvadž se jedná o přeshraniční spolupráci, mohla by její stavbu finančně podpořit Evropská unie.
Dnes je 25. 11. 2024
svátek má
Kateřina