Výstavba dalšího Domova důchodců je ve městě Česká Lípa plánována již několik let. Aby došlo k její realizaci, proběhl standardní postup – výběr lokality a zadání projektové dokumentace pro územní řízení. Výběr lokality prováděla pracovní komise za tímto účelem ustanovená. Složení komise si již nepamatuji.
Komise vybírala ze čtyř lokalit, vybrána byla lokalita v areálu ZŠ 28. října. Zadání projektové dokumentace proběhlo v souladu se zákonem o veřejných zakázkách, vybraná firma zpracovala projekt pro územní řízení.
V současné době odbor rozvoje, majetku a investic podal na stavební úřad žádost o územní řízení. Pro vyřízení žádosti běží zákonné lhůty, po jejich uplynutí bude vydáno územní rozhodnutí. Územní rozhodnutí stanoví zejména umístění stavby, komunikací a inženýrských sítí. Každý, kdo se cítí stavbou dotčen, má právo podat stavebnímu úřadu připomínky a stát se účastníkem územního řízení. Vydané územní rozhodnutí lze v budoucnu změnit.
O dění kolem připravované stavby Domova důchodců jsem se zajímal od doby existence projektové dokumentace k územnímu řízení. Snažil jsem se získat informace a názor na věc od Ing. Arch. Lavríka, vedoucího ORMI, Mgr. Šmejdy, ředitele ZŠ 28. října, a řady dalších zúčastněných. Krom jiného jsem také sledoval diskuse probíhající na toto téma v i-novinách.
Já osobně jsem se v projektové dokumentaci zastavil u dvou míst:
1) Řešení přístupové komunikace a parkovacích ploch
• Přístupová komunikace je vedena z parkoviště u jídelny školy podél chodníku mezi hlukovou bariérou a školou. Tím dojde nejen ke vzniku další frekventované křižovatky, ale také ke zhoršení podmínek pro výuku z důvodu nárůstu hlučnosti v areálu školy a v neposlední řadě toto řešení jistě nepřispěje ke zlepšení narušené statiky školy.
= Dle mého názoru se jako rozumnější jak z dopravního tak z ekonomického hlediska jeví napojit přístupovou komunikaci z křižovatky ulic Purkyňova a U Nemocnice.
• Parkovací plochy jsou situovány v prostoru mezi stavbou a školou. Kapacita činí cca 40 míst.
= Domnívám se, že v případě umístění parkovacích ploch do prostoru mezi stavbou a hřbitovní zdí by byl nejen využit ladem ležící prostor tzv. chanosy, ale také by mohla být zachována školní zahrada a volejbalové hřiště.
2) Školní hřiště
• Stávající technický stav školního hřiště zcela jistě není takový, jaký by měl být. Nicméně jeho zrušení bez náhrady se mi nezdá docela v pořádku.
• Možnou variantou řešení je využití pro potřeby ZŠ hřiště SOŠ, SOU a U 28. října. Této variantě by měla předcházet jednání, z nichž by vyplynul časový harmonogram využití hřiště jednotlivými školami a jeho rekonstrukce zastřešená Libereckým krajem.
= Jsem názoru, že škola velikosti ZŠ 28. října by měla mít vlastní hřiště. Zřízení nového odpovídajícího hřiště by bylo možné na pozemcích v majetku města ležících západním směrem od školy.
Samotná realizace výstavby Domova důchodců podléhá schválení zastupitelstvem města. Věřím, že do té doby se podaří výše uvedené připomínky do cílového řešení zapracovat.