Jeho primář Martin Zítek řekl, že většina těchto dětí končí na jednotce intenzivní péče.
"Zpravidla je přiveze záchranka, stávají se z nich akutní pacienti, u kterých je třeba sledovat základní životní funkce," dodal primář.
Opilé děti, které mají v krvi dvě a tři promile alkoholu, bývají podle něj nejčastěji v pubertě, nejmladšímu pacientovi bylo 11 let. Poslední dětské opilce léčili liberečtí lékaři o Vánocích. Šlo o dva chlapce ve věku 12 a 13 let, kteří našli u dědečka láhev destilátu, vzali si ji na lyže, kde ji společně vypili. Chlapci zaměstnali nejprve horskou službu, pak záchranku a nakonec lékaře.
"Nejhorší je práce s téměř dospělými dětmi, které se dají fyzicky těžko zvládnout, a s dětmi, které experimentují s alkoholem v kombinaci s drogami," dodal Zítek.
V Libereckém kraji chybí záchytka. Na Silvestra přijala dva mladistvé také jablonecká nemocnice. Stejná je situace i v České Lípě. Podle mluvčího českolipské nemocnice Petra Pokorného nemine týden, aby se v nemocnici neobjevil dětský nebo mladistvý opilec.
"Pro nemocnici je to provozní problém, protože jsou hluční, opakovaně zvrací a sestry po nich neustále uklízí," dodal.
Nemocnice chce nyní umisťovat opilé děti v prostorách nového centrálního příjmu, kde nebudou rušit ostatní. Podle liberecké pobočky Ústavu zdravotních informací a statistiky se pohybuje průměrný věk opilých dětí, které se dostanou do lékařské péče, kolem 14 let. Mimo dětských oddělení skončí na internách, psychiatrii nebo chirurgii. Lékaři vidí hlavní problémy v selhání rodiny, snadné dostupnosti alkoholu a mírných trestech za jeho podávání dětem.